Někteří majitelé a provozovatelé už na situaci reagují změnou provozní doby, tak jako například v restauraci Na Střelnici v Rakovníku, kde bylo do této chvíle otevřeno denně od 15:00 do nočních hodin. „Nadšeni z nastalé situace nejsme, protože žijeme z toho, že máme večerní provoz a nejvíce lidí chodí od šesti do jedenácti hodin, což je rozdíl oproti jiným restauracím, kde mají obědy, večeře, které končí kolem deváté hodiny. Abychom to trochu vykompenzovali, pravděpodobně budeme nově dělat i obědy,“ reaguje na situaci provozovatel restaurace Jiří Novák, podle něhož mu v podstatě ani nic jiného nezbývá. „Máme tu totiž velké zásoby piva v tanku, které se rychle kazí a tak musíme otevřít navíc hodiny, aby se pivo nezkazilo,“ vysvětluje Jiří Novák.

V restauraci prý za den od večerních osmi hodin do zavírací doby načepují i kolem 300 litrů piva, hlavně o víkendu.

Online reportáž

Majitel hostince Na Růžku v Pecínově Ondřej Kinkal vládní nařízení chápe a očekával jej již od pondělí. „Mému živobytí to ublíží, ale jako člověk mám pro toto rozhodnutí naprosté pochopení,“ říká Ondřej Kinkor, který potvrdil i změnu otevírací doby. „Poprvé v historii Růžku budeme mít otevřeno od dvanácti hodin. Mladí lidé to hodně oceňují, protože mají jednak volno a nejsou rizikovou skupinou, takže pro ně zavedeme různé zdravé nápoje, sypané čaje. Budeme mít vlastně takovou na půl čajovnu. Vzniká u nás dokonce i iniciativa pro deskové hry a mně se ten přerod jako mladému majiteli hospody i líbí.“ popisuje přerod pecínovského Růžku Ondřej Kinkal.

O změně provozní doby uvažuje i majitel hospody Na Rychtě v Rakovníku. „Po osmé hodině večerní máme největší tržby, takže nejspíš otevírací dobu posuneme. Je ale otázkou, zda budou lidé dříve chodit, když u nás nevaříme a lidé jsou ještě v práci,“ přemítá Vladimír Valeš.

Některé hospody a restaurace už přistoupily k dočasnému uzavření, jako například Hospoda na Václaváku v Kněževsi. Jak potvrdila provozní Retro Centa v Rakovníku, uzavřena bude vedle diskotéky také herna. „Nejdřív jsme se rozhodovali, zda nezměníme otevírací dobu herny, ale nakonec jsme přistoupili k jejímu dočasnému uzavření,“ uvedla Irena Římalová.

Koronavirus v Česku