Stále častěji se hovoří o start-upech, které vyplňují mezery na trhu nebo nahrazují zaniklé společnosti. Ne vždy však přicházejí s kompletně novou službou nebo produktem - často se jim daří „pouze" měnit zastaralé metody a přinášet efektivnější řešení.

Nastupuje dynamická éra inovací, v souvislosti se změnami ve společnosti a s technologickým rozvojem roste počet podnikatelských příležitostí a inovace se stávají středobodem firemních strategií.

Optimistický vývoj ekonomiky

Roste zájem o podnikání, za kterým stojí hlavně optimistický vývoj domácí ekonomiky, nastupující mladá generace a proměňující se představy o způsobu pracovního uplatnění (stále více lidí dává přednost podnikání před životem v korporátním prostředí).

I díky tomu se vytváří ideální podmínky pro komercializaci nových myšlenek. Podpoře začínajících podnikatelů, ale také navazování kontaktů mezi subjekty z oblasti vědy, výzkumu a inovačního podnikání se věnují takzvaná inovační centra.

„Podnikatelské prostředí ve Středočeském kraji je dynamické a má dlouhou tradici - region je druhý v počtu nově vzniklých společností. Jen za loňský rok jich přibylo téměř deset tisíc," vysvětlil Ivo Říha, ředitel Středočeského inovačního centra.

„I z těchto důvodů přicházíme s projektem SIC LAB pro všechny zájemce s podnikatelským nápadem, kteří mají chuť něco změnit a nebojí se jít s kůží na trh," dodal.

SIC LAB posune zájemce dál

Na rozdíl od jiných programů pro start-upisty je SIC LAB jedním z mála projektů, který pracuje s podnikatelským nápadem v jeho prvotní fázi ještě před založením firmy a získáním prvních zákazníků. Navíc spojuje praktickou i realizační část.

Své domněnky a předpoklady budou účastníci během deseti týdnů ověřovat se skutečnými zákazníky, čímž se významně posunou ve vývoji svého podnikatelského záměru.

Pod rukama špičkových mentorů z vrcholového managementu zjistí, zda má jejich podnikatelský nápad reálnou šanci uspět na trhu. Pokud se potvrdí, že zákazníci by o jejich produkt a službu měli zájem, budou moci oslovit potenciální investory již na půdě SIC.

„SIC LAB nám dal příležitost naučit se pracovat jako tým," řekl Tomáš Mann, jeden z účastníků předchozího běhu. „Na jednu stranu se více bojíme neúspěchu, cesta se zdá být těžší, ale získali jsme zcela jiný pohled na věc. Oproti začátku nyní zvažujeme neskončit jen u prototypu technologie. Dodalo nám to odvahu jít dál," doplnil.

Registrace zájemců potrvá do 30. září. Více ZDE.