„Poprvé jsem se tu byl podívat už v roce 2006, kdy to tu bylo na prodej, ale tehdy se mi do toho ještě nechtělo. O deset let později už jsme do toho šli a koupili to, děláme v zemědělství a tady byly i pozemky. Tenkrát to nikdo nechtěl, že by to byla zátěž,“ vypráví Pavel Malkovský.

„Zaujala nás také unikátnost stavby,“ připomíná Klaudia Malkovská s tím, že na Rakovnicku dosud není zpřístupněn žádný zámek. „Nemůžeme se dočkat, až tento celek bude funkční pro veřejnost, ale bude to ještě nějakou dobu trvat, opravy si žádají obrovské částky,“ dodává.

Zámek totiž v posledních třiceti letech v době vlastnických sporů chátral, dokonce se propadla velká část stropu. Lépe na tom nebyly ani okolní budovy. „Ze zámku zmizela krásná barokní kamna, lustr a další věci. My jsme se nejdříve vrhli na vybudování pivovaru, kde nebyla ani střecha. Za dva roky jsme jej otevřeli a poté jsme začali řešit další budovy. Nyní jsme dodělali střechu na sušárně chmele, protože máme chmelnice a chceme tu sušit chmel,“ připomíná Malkovský.

Pekárna, sušárna chmele a možná i pivní lázně

Pivovar čeká ještě rozšíření o sousední budovu. „Původně jsme tam počítali s restaurací, ale ta nakonec bude dále v bývalé sladovně. Nahoře na půdě bychom chtěli vybudovat nějaké pokoje. Chceme to tu spojit s nějakým typem agroturistiky. Máme projekt i na pekárnu a měli jsme i ambice na pivní lázně. Uvidíme, jak to vyjde finančně,“ představuje plány Klaudia Malkovská.

Dalším dlouhodobějším záměrem je zřízení pekárny, zvelebení rozpadající se bývalé konírny a později i sušárny chmele, která soubor hospodářských budov uzavírá.

Poslední tři roky rekonstruují majitelé i zámeckou budovu. Na opravu získali loni třímilionovou dotaci ze Středočeského kraje. Pravidelně jim přispívá i ministerstvo kultury. „Nejdříve jsme na radu statika nechali svázat severní stěnu, která padala a o několik desítek centimetrů byla vychýlená. Pak jsme dali krytinu na spodní severní mansardu. Teď pokračujeme východní stěnou, jakmile tam bude položena krytina, půjdeme na západní stěnu. Jižní část zůstane na následující rok. V roce 2025 bychom chtěli začít měnit okna, aby byl objekt zabezpečen. Pak se pustíme do vnitřních prostor,“ říká Malkovský.

Před prázdninami festival s místními kapelami

Manželé chtějí poté zámek částečně zpřístupnit veřejnosti, především ty nejhodnotnější pokoje. „Chceme, aby se lidé seznámili se zdejší historií. A máme i trochu idealistické představy. V teplejších měsících tu chceme pořádat kulturní akce, viděla bych tu i nějakou galerii pro místní umělce v půdním prostoru,“ prozrazuje Malkovská.

Oba manželé už několik let pořádají u zámku různé kulturní akce, koncerty, divadlo či letní kino. V letošním roce začne kulturní sezona koncertem kapely Mňága a Žďorp, který se uskuteční 26. května.

| Video: Youtube

„Na konci června pořádáme rockový festiválek místních skupin. Na začátku září je v plánu koncert Smallpeople, program budeme ještě aktualizovat. Na příští rok už máme dohodnuto divadlo Kašpar, které tu odehraje hru Romeo a Julie,“ slibují majitelé zámku.