Kvetení
„Vysoké teploty nejsou hlavně při kvetení dobré. Pokud trvají dva, tři dny, ještě se nic neděje. Ale pokud trvají týden, dva, jako nyní, mohly by se podepsat na letošní úrodě," vysvětloval ředitel Probiosu Kounov Pavel Řepík. Mohla by se tak opakovat situace z minulého roku, kdy chmel uschl nastojato a chmelaři mnohde sklidili nejhorší úrodu za více jak třicet let.

Jinak nedostatek srážek pro hlubokokořenící rostliny není zatím kritický. Porostově chmel zpoždění na jaře dotáhl. Teď záleží jen na průběhu kvetení a následné nasazení hlávek. Při tom by chmelu prospěly srážky a hlavně ochlazení.

Sviluška
Dalším problémem současných teplot je nadměrný výskyt svilušky. Vysoké teploty jsou pro ni doslova ráj. Dokáže při nich „otočit" generaci během několika dnů a rozmnožit se do již ošetřených ploch. Právě v těchto dnech chmelaři musí ještě stihnout ošetřit všechny plochy proti svilušce.

Situaci jim komplikují prostředky při ošetření chmele. Ty s krátkou ochrannou lhůtou jsou zakázané. Používat se smí jen jeden s jednadvaceti denní ochranou lhůtou. Ten navíc nebývá tak účinný, proto nyní, zhruba měsíc před sklizní, je nejvyšší čas pro ošetření porostů proti svilušce.

Výkyvy počasí poškodily také chmel v Lupofytu Chrášťany. Při jarních deštích tady bylo dvanáct a půl hektaru chmelnic pod vodou. Nyní je z toho na osmnácti procentech ploch chmel žlutý. „S touto výměrou nemůžeme letos do výnosu počítat," řekl Zbyněk Polívka.

Vysoké teploty a sucho nesvědčí chmelu ani tady. Rostliny ve vedrech nepřijímají živiny a slábnou. Při teplotách nad třicet šest stupňů rostliny začnou odshora odumírat. „První osýpka už je. Zatím nevíme, co počasí dále udělá. Na hodnocení je moc brzy. Zatím předpokládáme, že se sklizeň rozjede o čtyři až pět dní později," uzavřel Zbyněk Polívka.