Tato situace poslední dobou panuje, jak ve městech, tak i v menších obcí. „Potkáváme s tím, že nějakou firmu oslovíme a ona nám sdělí, že z kapacitních důvodů nám na zakázku neposkytne cenovou nabídku a tím se zároveň prodlužuje termín zakázek, neboť musíme čekat, až firma bude mít volný termín,“ vysvětlil situaci starosta obce Kolešovice Bohuslav Pelikán. V letošním roce obec vypsala zatím dvě veřejné zakázky a u nich zatím nebyl vybrán dodavatel.

Podobná situace je také v Krušovicích. „Pokud máme projekt a finanční prostředky na realizaci, tak je problém sehnat firmu, které je ochotna do toho jít, čímž se realizace samozřejmě prodlužuje,“ řekla pro Rakovnický deník starostka obce Krušovice Markéta Fröhlichová. Dodavatele nemohla obec sehnat na rekonstrukci balkónů v obecní bytovce, ani na dodělání vodovodního řadu. „Výběrové řízení jsme vypisovali dvakrát. Na první výzvu se nám nikdo nepřihlásil. Proto jsme vypisovali druhé kolo, ale až poté, co jsme sehnali nějakou firmu, která by byla ochotna zakázku realizovat,“ vysvětlila Markéta Fröhlichová a dodala: „. V nejbližší době nás čeká výběrové řízení na prodloužení kanalizace a předpokládám, že situace se bude opakovat“.

Jaroslava Pokorná Jermanová.
Kraj požaduje podporu investic do opuštěných areálů danou zákonem

A stejný problém s dodavateli mají i ve městech. Ani tady se nedaří sehnat firmy, které by obecní zakázky provedli, a poslední dobou se také navyšuje cena. „Nedostatečné kapacity na stavebním trhu samozřejmě mají dopad na cenovou hladinu poptávaných prací. Cenová hladina je v současné době výše a rozdíly mezi nejnižší a nevyšší cenovou nabídkou jsou obecně nižší. V konečném důsledku tedy město vynakládá na realizaci více prostředků, než například před čtyřmi lety. Zcela zásadní dopad je ale do termínů, vše trvá mnohem déle než dříve,“ vysvětlil Pavel Friebert z Městského úřadu Nové Strašecí. A do výběrových řízení na veřejné zakázky se hlásí stále méně firem. „V minulých letech nebylo neobvyklé dostat patnáct, sedmnáct nabídek. V současné době jsme rádi za tři čtyři nabídky. Stále častěji ale dostáváme jen jednu, nebo žádnou,“ uvedl Pavel Friebert.

I rakovnická radnice musí veřejné zakázky vypisovat několikrát, než obdrží nějakou nabídku. Stejně jako například při rekonstrukci Tyršova koupaliště. V prvním kole zadávacího řízení neobdrželo město ani jednu nabídku, a tak bylo řízení zrušeno. „Komplikuje nám to práci především v tom, že nemůžeme zahájit realizaci projektů v časových termínech, ve kterých se původně plánují,“ uvedl tiskový mluvčí rakovnické radnice Jiří Cafourek.

V Jesenici se zatím daří veřejné zakázky realizovat včas. „Zatím jsme nemuseli realizaci zakázek prodlužovat. Při projektování je ovšem problém, že je málo specializovaných projektantů na statiku, vytápění, elektro a podobně,“ řekl starosta města Jesenice Jan Polák.

Požár lesa u Úhonic.
Velký požár lesa nakonec pohltil jen deset tisíc