Poté kvůli tropickým teplotám nerovnoměrně dozrávaly řepky a ozimé pšenice, takže se sklizeň na chvíli zastavila, zhruba do 
20. července.

Pak žně ve stálém tropickém počasí nabraly raketové tempo. Seká se každý den bez přestávky. To klade vyšší nároky na skladovací prostory obilovin a řepky. Ty se rychle exportovaly nebo převážely do periferních skladů.

Oproti odhadům vychází i přes dlouhotrvající horké počasí a sucho výnosy jen o něco málo nižší než v loňském rekordním roce. Například ozimé ječmeny letos zatím daly 5,4 t z hektaru, loni 4,78 t/ha, ozimá pšenice letos 6,01 t/ha, loni 6,06 t, jarní ječmen 5,1 t/ha, loni 4,55 t/ha. Nižší výnos zatím vykazuje řepka a to už zřejmě tak zůstane: letos 
3,45 t/ha, loni 3,7 t/ha. I tak letošní výnos vychází asi druhý nejvyšší za posledních deset, patnáct let.

V tuto chvíli se žně na Rakovnicku chýlí ke konci. Předpokládá se, že v příznivém počasí poslední plochy padnou během víkendu, nebo na začátku příštího týdne.

Podrobnější informace o letošních žních přineseme v úterním  vydání Rakovnického deníku, kdy ředitel ZZN Rakovník Jan Bretšnajdr například prozradí, jak zvládali skladování úrody, nebo kam vyprodukované obilí a řepka míří.