„Na místě zasahuje několik dobrovolných hasičských jednotek i profesionální hasiči z Rakovníka. Na hašení požáru byl povolán i vrtulník. Požár je velkého rozsahu, byl proto vyhlášen zvláštní stupeň,"řekl Rakovnickému deníku tiskový mluvčí středočeských hasičů Petr Svoboda. K ohni mířil také ředitel Hasičského záchranného sboru Středočeského kraje Miloslav Svatoš.

Podle neoficiálních informací požár vznikl zřejmě od kombajnu, který u lesa sekal, takže v ohni lehla popelem i část úrody. Zemědělská firma, které škoda vznikla, poskytla cisternu s vodou na hašení.

| Video: Youtube
| Video: Youtube

Autor: Radek Horáček

„Co bydlím tady v Chrášťanech, tak si na tak velký požár nepamatuji. Je to hrůza," řekl Juraj Gábor člen Dobrovolného sboru hasičů Chrášťany, který si vzal na starosti regulování dopravy na polní cestě, která se stala spojnicí od vesnice k lesu v plamenech. „Musí se to tady trochu regulovat a navádět hasičská auta správným směrem," dovysvětlil Juraj Gábor.

Na místě podle našich informací zasahují profesionální hasiči z Rakovníka a dále například dobrovolní z Chrášťan, Kněževsi, Hvozdu, Řevničova, Nového Strašecí a další jednotky.

Požářiště bylo podle něj rozděleno na čtyři úseky. Na místo bylo vysláno vozidlo s velkokapacitním čerpadlem a třemi kilometry hadic. Voda je tak vedena přímo na požářiště a nemusí se vozit kyvadlově.

Mluvčí středočeských hasičů Petr Svoboda sdělil, že zásah potrvá nejspíše celou noc. Místo totiž budou muset hasiči ještě hlídat.

Jak uvedl server Požáry.cz, na místo požáru se chystaly po 21. hodině vyjet také hasičské jednotky z Prahy, o pomoc byli požádání také hasiči z Karlovarského kraje. V současné době v lese mezi obcemi Olešná a Chrášťany zasahujetřicet jednotek jednotek. Server dále uvedl, že hasiči po domluvě jezdí čerpat PHM k benzinové stanici ONO. 

Radek Horáček Rakovnickému deníku sdělil, že i nadále, tedy krátce po půlnoci, hasičská auta jezdí do Olešné a do Chrášťan pro vodu. 

Stále platí vyhlášené období déle trvajícího sucha

Na základě doporučení Hasičského záchranného sboru Středočeského kraje vyhlásil hejtman Středočeského kraje Miloš Petera koncem července období déle trvajícího sucha. To znamená, že se nesmí rozdělávat v přírodě ohně, spalovat hořlavé látky na volných prostranstvích, ale také se například nesmí vjíždět bezdůvodně na polní cesty s automobilem, zakázána je také jízda parních lokomotiv bez přijatých protipožárních opatření.

„Dlouhotrvající sucho a extrémní teploty se na vyprahlosti přírody podepisují do té míry, že je třeba nejen lesy a travní porosty chránit před jejich možným vznícením. Zákaz plošného rozdělávání ohňů je účinným ochranným prostředkem, jak případnému požáru zabránit," komentoval vyhlášení opatření hejtman Miloš Petera. Ten také doplnil, že každé porušení zákazu bude posuzováno jako přestupek a správní delikt. Viníkovi v případě závažnějších provinění hrozí ve správním řízení pokuta až pětadvacet tisíc korun, v případě osob podnikajících a právnických pak až do výše půl milionu korun.