„Majitelům se podařilo vyhodit hořící stromek z okna, čímž zamezili větším škodám,“ připomněla pohotovou reakci, jež uchránila rodinný dům.

Na hasiče zbylo nejen dohašení doutnajícího stromku. Prohlédli také vnitřek domu termokamerou, aby se ujistili, že nehrozí další nebezpečí; asistovali rovněž u odvětrávání zakouřených prostor. To se však už obešlo bez nasazení techniky: stačilo otevřít okna. „Příčinou požáru byla neopatrnost při manipulaci s otevřeným ohněm,“ konstatovala Fliegerová.

Celkově hasiči Štědrý den ve středních Čechách hodnotí jako „poměrně klidný“. Během čtvrtka zaznamenali celkem 33 událostí. Jedenáct z nich byly takzvané technické zásahy, kdy se většinou jednalo o odstraňování stromů: ať už spadlých, nebo nebezpečně nakloněných a pádem hrozících. Z dopravních nehod svátečního dne si pomoc hasičů vyžádaly čtyři. A požárů bylo třeba likvidovat devět.

Zřejmě nejzávažnější z nich vzplanul na Rakovnicku, kde v rekreační osadě Čistý Rybník u Lužné shořela zděná chata za půl druhého milionu. A práci měli nejen hasiči, ale i zdravotničtí záchranáři, kteří se museli postarat o zraněného majitele. K ohni, který byl ohlášen přesně ve čtyři odpoledne, sice první jednotka dorazila po necelých deseti minutách – na první pohled už však bylo zřejmé, že je zle: chytu plameny zcela zachvátily.

„Hasiči v dýchací technice nasadili na uhašení čtyři vodní proudy a v 16.45 hodin měli oheň pod kontrolou; velitel zásahu tak mohl operačnímu středisku oznámit lokalizaci. Za další dvě hodiny byl požár zcela zlikvidován,“ přiblížila mluvčí průběh zásahu.

Dobrovolní hasiči z Lužné však na místě strávili ještě nejen štědrovečerní chvíle, ale i celou noc: jejich jednotce byla nařízena dohlídka nad požářištěm až do sedmé ranní. „Příčinou vzniku požáru byla podle vyšetřovatele nedbalost,“ uvedla Fliegerová k okolnostem události.

Požáry od prskavky i svíček ve vaně

close Ohořelý vánoční stromek. info Zdroj: HZS Praha zoom_in Varováním pro nynější sváteční období mohou být i dva štědrovečerní případy pražských hasičů. Těsně před sedmou večer hořel stromeček, který zapálila prskavka, v bytě v Pasteurově ulici v Krči. I když byl částečně uhašen ještě před příjezdem hasičů, na vybavení bytu vnikla škoda odhadovaná na sto tisíc korun. Z preventivních důvodů navíc hasiči pro uživatele bytu volali i záchranáře.

Preventivně přivolali záchranku kvůli přítomnosti dítěte u požáru také o hodinu později na Vyšehrad, kde hořelo v koupelně. Třicetitisícovou škodu tam mělo na svědomí pouštění ořechových skořápek se svíčkami ve vaně z akrylátu – přičemž se prokázalo, že tento plast je snadno hořlavý a uvolňuje se velké množství zplodin. Naštěstí se plameny výrazněji nerozšířily.

Letošní vánoční ohně byly v Praze jiné než na Štědrý den v loňském roce. Tehdy hasiči likvidovali jediný požár bezprostředně související s oslavami Vánoc – a hořel tehdy adventní věnec.