Z původních skoro padesáti jich podle podle Petra Svobody, mluvčího středočeských hasičů, zasahovalo ve středu dopoledne na místě třináct jednotek. Největší hrozbou tak zůstávají požární ohniska v kořenových systémech lesa. Hasiči je nyní hledají.

„Došlo k redukci sil a prostředků na místě požáru. Zbylé jednotky dohašují skrytá ohniska a kontrolují požářiště pomocí termokamery," řekl mluvčí středočeských hasičů Petr Svoboda. Ten zároveň Rakovnickému deníku ve středu dopoledne ještě řekl, že hasiči budou místo požáru ještě dalších čtyřiadvacet hodin hlídat. Ve čtvrtek ráno pak hasiči zkontrolují požářiště znovu.

„Uvidí se pak, co dále," řekl mluvčí Petr Svoboda s tím, že hasiči na místě ještě nejspíše zůstanou, ale je možné, že některé hasičské jednotky budou už odvolány.

Ve středu dopoledne na místě zasahovaly ještě jednotky dobrovolných hasičů z Rakovnicka. Starosta Okresního sboru dobrovolných hasičů Zdeněk Ledvinka namátkou jmenoval některé sbory, které pomáhaly v noci z úterý na středu a během středy: „Jsou to Chrášťany, Ruda, Řevničov, Třtice a i Kněževes. Každopádně všem, i těm nejmenovaným, znovu moc děkuji. Byl to veliký boj, který se všichni společnými silami i s profesionálními hasiči snažíme zvládat."

Požár vypukl v pondělí odpoledne v 16.30 hodin. Kvůli jeho rozsahu zasaženého území, který činí zhruba sto hektarů zasaženého lesa a pole, vyhlásili hasiči nejvyšší stupeň poplachu. Požářiště bylo rozděleno na čtyři úseky. Na místo bylo vysláno vozidlo s velkokapacitním čerpadlem a třemi kilometry hadic. I přes velikou snahu a nasazení se podařilo hasičům dostat požár pod kontrolu až v úterý odpoledne. Zásah hasičům ztěžovalo nejvíce suché a velmi teplé počasí a také vítr. Oheň se navíc šířil a ještě může šířit kořenovým systémem, hasiči proto půdu důkladně prolévají.

Zřejmě nejrozsáhlejší požár lesa v letošním roce na území České republiky vznikl od kombajnu. „Jednalo se zřejmě mechanickou závadu na kombajnu, který sklízel úrodu poblíž lesa. Zřejmě se dostal cizí předmět do žací lišty kombajnu, následně pak vznikla jiskra od které následně začalo hořet pole a poté také lesní porost," potvrdil původní informace Rakovnického deníku mluvčí středočeských Petr Svoboda.

Zákaz vstupu

Kvůli rozsáhlému lesnímu požáru, který zasáhl podle starosty města Rakovníka Pavla Jenšovského (ČSSD) zhruba třicet hektarů Městských lesů Rakovník a dále pak lesy obce Chrášťany a dalších vlastníků, se sešli mimořádně radní města. Ti vydali zákaz vstupu do tohoto lesa.

„Okamžitě se však rozjela takzvaná katastrofická turistika. Lidé z širokého okolí se do daného prostoru přicházejí podívat, přičemž ovšem ztěžují práci složek integrovaného záchranného systému, ohrožují vlastní bezpečnost a k dovršení všeho odhazují do suchých porostů nedopalky cigaret," sdělil starosta Rakovníka Pavel Jenšovský a pokračoval: „Sešla se proto v úterý mimořádná rada, která schválila vydání nařízení, jímž se dočasně zakazuje vstup do lesů ve vlastnictví města v katastrálním území Olešná u Rakovníka a Chrášťany u Rakovníka. Zákaz prozatím platí do třiadvacátého srpna, kdy by mělo postupně dojít ke změně klimatických podmínek. Věřím, že toto opatření zabrání dalším škodám a povede ke zklidnění situace."