Ačkoliv sice v lese ještě hasiči místy zasahují, nejedná se podle mluvčího středočeských hasičů Petra Svobody o nic zásadního. „Ojediněle se objevují lokální ohniska, ovšem v současné době je půda důkladně prolita vodou, k zpětnému rozhoření by tedy nemělo dojít, a to i přes panující sucho a velmi teplé počasí," sdělil Rakovnickému deníku ve čtvrtek ráno Petr Svoboda, mluvčí středočeských hasičů. Ten zároveň podotkl, že v noci ze středy na čtvrtek na místě požáru zasahovalo jednašedesát hasičů s jednadvaceti cisternami. Postupně však hasičské jednotky z místa odjíždějí a jejich počet se tak snižuje.

„Ve čtvrtek ráno došlo k vystřídání hasičů a techniky. Na místě zůstalo pětačtyřicet hasičů, a to i z toho důvodu, že zpětné rozhoření již nehrozí," nechal se slyšet Petr Svoboda.

 Vzhledem k dlouhodobému suchu zasáhl požár kořenovým systém lesa. Proto hasiči kontrolují zasažené území pomocí termokamery pro odhalení případných skrytých ohnisek.

„Nyní je zkontrolováno zhruba pětasedmdesát procent plochy požářiště, během čtvrtka jsme kontrolovali zbylé území," podotkl mluvčí středočeských hasičů Petr Svoboda. Hasiči postupně ruší také čerpací místa, ovšem do kdy zde budou muset jednotky zůstat, se rozhodne v následujících dnech. 

„Nelze v tuto chvíli říci, jak dlouho zde hasiči budou muset být a kdy bude požářiště kontrolovat již jen místní jednotka dobrovolných hasičů. O tom se rozhodne v následujících dnech," vysvětlil mluvčí středočeských hasičů Petr Svoboda.
Jaké vznikly majitelům lesů a polí škody nikdo zatím nechce ani odhadovat, jelikož se čeká na úplné uhašení požáru od hasičů, aby mohli do lesa vstoupit revírníci.

Zákaz vstupu

Kvůli rozsáhlému lesnímu požáru, který zasáhl podle starosty města Rakovníka Pavla Jenšovského (ČSSD) zhruba třicet hektarů Městských lesů Rakovník a dále pak lesy obce Chrášťany a dalších vlastníků, se sešli mimořádně radní města. Ti vydali zákaz vstupu do tohoto lesa. „Okamžitě se však rozjela takzvaná katastrofická turistika. Lidé z širokého okolí se do daného prostoru přicházejí podívat, přičemž ovšem ztěžují práci složek integrovaného záchranného systému, ohrožují vlastní bezpečnost a k dovršení všeho odhazují do suchých porostů nedopalky cigaret," sdělil starosta Rakovníka Pavel Jenšovský a pokračoval: „Sešla se proto v úterý mimořádná rada, která schválila vydání nařízení, jímž se dočasně zakazuje vstup do lesů ve vlastnictví města v katastrálním území Olešná u Rakovníka a Chrášťany u Rakovníka. Zákaz prozatím platí do třiadvacátého srpna, kdy by mělo postupně dojít ke změně klimatických podmínek. Věřím, že toto opatření zabrání dalším škodám a povede ke zklidnění situace."

Požár vypukl v pondělí odpoledne v 16.30 hodin. Kvůli jeho rozsahu zasaženého území, který činí zhruba sto hektarů zasaženého lesa a pole, vyhlásili hasiči nejvyšší stupeň poplachu. Požářiště bylo rozděleno na čtyři úseky. Na místo bylo vysláno vozidlo s velkokapacitním čerpadlem a třemi kilometry hadic. I přes velikou snahu a nasazení se podařilo hasičům dostat požár pod kontrolu až v úterý odpoledne. Zásah hasičům ztěžovalo nejvíce suché a velmi teplé počasí a také vítr. Oheň se navíc šířil a ještě může šířit kořenovým systémem, hasiči proto půdu důkladně prolévají.

Zřejmě nejrozsáhlejší požár lesa v letošním roce na území České republiky vznikl od kombajnu. „Jednalo se zřejmě mechanickou závadu na kombajnu, který sklízel úrodu poblíž lesa. Zřejmě se dostal cizí předmět do žací lišty kombajnu, následně pak vznikla jiskra od které následně začalo hořet pole a poté také lesní porost," potvrdil původní informace Rakovnického deníku mluvčí středočeských Petr Svoboda.

Ve středu dopoledne na místě zasahovaly ještě jednotky dobrovolných hasičů z Rakovnicka. Starosta Okresního sboru dobrovolných hasičů Zdeněk Ledvinka namátkou jmenoval některé sbory, které pomáhaly v noci z úterý na středu a během středy: „Jsou to Chrášťany, Ruda, Řevničov, Třtice a i Kněževes. Každopádně všem, i těm nejmenovaným, znovu moc děkuji. Byl to veliký boj, který se všichni společnými silami i s profesionálními hasiči snažíme zvládat."

Stále platí vyhlášené období déle trvajícího sucha

Na základě doporučení Hasičského záchranného sboru Středočeského kraje vyhlásil hejtman Středočeského kraje Miloš Petera koncem července období déle trvajícího sucha. To znamená, že se nesmí rozdělávat v přírodě ohně, spalovat hořlavé látky na volných prostranstvích, ale také se například nesmí vjíždět bezdůvodně na polní cesty s automobilem, zakázána je také jízda parních lokomotiv bez přijatých protipožárních opatření.

„Dlouhotrvající sucho a extrémní teploty se na vyprahlosti přírody podepisují do té míry, že je třeba nejen lesy a travní porosty chránit před jejich možným vznícením. Zákaz plošného rozdělávání ohňů je účinným ochranným prostředkem, jak případnému požáru zabránit," komentoval vyhlášení opatření hejtman Miloš Petera. Ten také doplnil, že každé porušení zákazu bude posuzováno jako přestupek a správní delikt. Viníkovi v případě závažnějších provinění hrozí ve správním řízení pokuta až pětadvacet tisíc korun, v případě osob podnikajících a právnických pak až do výše půl milionu korun.