Na dny 11. a 12. října totiž Obec Jesenice ve spolupráci s KČT Jesenice, Horolezeckým klubem Rakovník a ISŠ Jesenice připravují další ročník Jesenického festiválku přírodních sportů a cestování, se kterým současně proběhne Celostátní setkání vysokohorských turistů.
Program začíná v sobotu ráno, kdy od 10 hodin startuje v autokempu závod pro horská kola na trase dlouhé 50 km. Kratší tratě jsou pak určeny pro děti a mládež. Současně budou probíhat turistické pochody a cyklojízdy (start od 7.30 do 10 hodin v budově ISŠ). V 17 hodin bude v kinosále odstartován přednáškový marathon, při kterém vystoupí několik zajímavých osobností.


„Největšími lákadly bude pravděpodobně dokumentární film Aleny Žákovské o životě domorodých kmenů v Africe. Tento dokument s názvem „Bambuti“ získal několik zahraničních ocenění,“ vyzdvihl jeden z taháků hlavní organizátor akce Saša Krško.


Po celý den bude pak možné pod vedením zkušených cvičitelů lézt na okolních skalách.
V neděli od 10 hodin proběhnou závody v terénním běhu na různě dlouhých tratích dle věku závodníků. Hlavní závod je na 12 km, své tratě si však najdou i nejmenší.
Odpoledne vyvrcholí přelaněním padesátimetrového zatopeného lomu.


V průběhu akce budou přístupné také tři výstavy. V muzeu to bude výstava Jindřicha Miřitinského „Fojtství, rychtářství a historické radnice“ a dále „Společná řeč – Obnova paměti a kulturní krajiny Jesenicka“.


„Ve vstupním sálu kina budou vystavovat své fotografie horolezci a světoběžníci zRakovnicka,“ doplnil možnosti Saša Krško.


Startovné na běhy, závody na kolech i většina aktivit je pro děti zdarma. Startovné pro dospělou kategorii Jesenického surovce je zvýhodněno při přihlášce podané předem. Bližší informace o programu a možnostech ubytování na www.jesenickyfestivalek.cz a www.jesenickysurovec.cz.⋌