Jeden ze zakladatelů studia Zdeněk Nedvěd už před sametovou revolucí jako autor a manažer spolupracoval s řadou známých kapel. Vášeň pro hudbu ale začal úročit jinak. Založil nahrávací studio a dal dohromady studiovou skupinu hudebníků, se kterou tvořil hudbu pro Krátký film a významnou reklamní agenturu Merkur. Po roce 1989 zájem o originální hudební doprovod rostl a do Česka vstupovaly i velké produkční společnosti. Zdeněk Nedvěd se tedy rozhodl zúročit zkušenosti a stát se skutečným producentem.

Kytarové unikáty vyrábí Hynek Pavlů z Božejova na Pelhřimovsku již pětadvacet let
Muž vyrábí kytary pro začátečníky i profíky. Dřevo shání po celém světě

„V roce 1992 jsem s manželkou Ivanou založil v Praze hudební nakladatelství. Studio Fontána bylo první, které československému trhu představilo nepřebernou a kvalitní nabídku zahraničních hudebních knihoven,“ vzpomíná Zdeněk Nedvěd.

Dnes jsou kromě manželů Nedvědových spolumajiteli firmy i synové Jan a Martin. „Oba pracují ve firmě od jejích začátků, tehdy skládali obaly cédéček a v kufru auta je rozváželi hudbychtivým zájemcům. Postupně Jan vybudoval tým, který se dnes o klienty stará. Hudbu dodnes také skládá a hraje pod uměleckým jménem JEN,“ říká tatínek Zdeněk.

Vznik Hudební banky 

Svůj katalog zdigitalizovalo studio koncem devadesátých let. Problémem ale bylo, že elektronická nabídka obsahovala jen vlastní licencovanou hudbu. Jan a Martin proto v roce 2011 vytvořili Hudební banku – jeden digitální prostor, kde klienti najdou vše: produkční hudbu od českých skladatelů i světových tvůrců, k tomu navíc technologicky pokročilou možnost vyhledávání a také servis hudebního dramaturga. Tento vyhledávač hudby z vlastní produkce i od zahraničních partnerů byl ve své době světovým unikátem.

Přebírání ceny v Kodani
Přišli na to, jak vytisknout hudební nástroj. Firma slaví úspěch doma i v cizině

V současnosti vede společnost z pozice výkonného ředitele mladší bratr Martin. Mezi bohémské muzikanty vnesl vystudovaný právník trochu exaktní vědy. Jedním z jeho posledních úspěchů je rozjezd technologického start-upu AIMS, který vyvinul systém založený na umělé inteligenci, využívaný také Hudební bankou.

„Systém dokáže roztřídit miliony hudebních motivů podle podobnosti a preferencí zákazníka. Umožňuje tak pohodlné vyhledávání podobných skladeb či melodií,“ přibližuje jednu z novinek studia Martin Nedvěd.