Rakovnický deník vám nyní přináší snímky z povodní 2002 v obci Roztoky na Křivoklátsku a Višňové. Snímky nám zapůjčil Sbor dobrovolných hasičů v Roztokách. Autorem je Tomáš Draksl. Byli nafoceny v úterý 13. srpna 2002

Pošlete nám i vy své zážitky, příběhy, fotografie či jiné dokumenty z povodní na Rakovnicku. Ty nejzajímavější ohodnotíme stokorunou. Své příspěvky můžete posílat na adresu: Rakovnický deník, Tyršova 437, 26901 Rakovník. Nebo také na webu Rakovnického deníku, smskou či mmskou a nebo také na redakční e - mail reporter.rakovnicky@denik.cz.

Ve fotogalerii si můžete prohlédnout snímky SDH Roztoky, jak to vypadalo v Roztokách u Křivoklátu a na Višňové v úterý 13. srpna 2002.

Nejvíce zasaženým místem byly Roztoky u Křivoklátu, kde si voda nevybírala a všechno v její blízkosti bylo téměř srovnáno se zemí. „Postiženo bylo mnoho lidí. Voda kompletně zatopila rekreační středisko Ludmila a Višňová, kde zmizela většina chatových rekreačních zařízení,“ vzpomínal na dobu před pěti lety starosta Roztok Vladimír Melč.

Vysoká daň„Vysokou daň si voda vybrala u rodiny Krausových, jejichž dům byl zatopen až po střechu. Dále na tom špatně byly rodiny Červených a Švarcovi, kterým voda odnesla nábytek a zařízení,“ pokračoval starosta Melč. Výjimkou nebyla ani populární hospoda U Jezzu a roztocká firma Permon, kde povodeň zasáhla přízemní prostory výrobních hal. Z povrchu zemského zmizelo i místní fotbalové hřiště. I po pěti letech se v Roztokách najdou stopy po povodni, a to na fasádách zaplavených domů, na kterých je vidět, kam až tisíciletá voda sahala.

„Vše poničené se podařilo obnovit v plném rozsahu a to hlavně díky Středočeskému kraji, který nám zajistil dvě státní dotace ve výši patnácti milionů na obnovu vodních zdrojů a třech milionů korun na opravu místních komunikací, kterou nám dotovalo Ministerstvo pro místní rozvoj,“ uzavřel investiční akce starosta Melč.

O povodni ví své i velitel jednotky roztockého Sboru dobrovolných hasičů Luděk Egert, který se spolu s kolegou musel vrátit ve vypůjčeném člunu na rozvodněnou Berounku, kvůli třem místním obyvatelům, kteří upozornění o povodni nebrali vážně.
„Evakuovali jsme asi osmdesát dětí z Višňové a dále jsme upozorňovali místní obyvatelé, kteří žijí v blízkosti řeky, o zprávě, která přišla z našeho operačního střediska,“ sdělil velitel hasičů v Roztokách Luděk Egert. Pomoc Roztockým nabídlo mnoho jednotek hasičů z okresu. Jejich práce byla náročná a nepřetržitá. Místním obyvatelům pomohli vyčerpat vodu ze sklepů a následně vystříkat patnácti centimetrový nános bahna, který voda naplavila. Celkové škody v Roztokách byly vyčísleny na 50 milionů korun, celkem na okrese voda vzala 200 milionů korun.