Sobota 30. května je datum, kdy se dějiny ubraly trochu jiným směrem. Z amerického Kennedyho vesmírného centra na Floridě odstartovala kosmická loď Dragon Crew, kterou do vesmíru vynesla zcela nová loď Falcon 9. Na její palubě byla dvojice Douglas Hurley a Robert Behnken, kteří o několik hodin později zahájili svou misi na Mezinárodní vesmírné stanici (ISS).

Přímý přenos startu rakety na chvíli spojil lidstvo, které na obrazovkách (ale také na sociálních sítích) sledovalo historický okamžik. Proč historický? Protože startem Dragon Crew vlastně odstartovala éra komerčního dobývání vesmíru.

Ostravskému herci Tomáši Novotnému zařídil koronavirus novou roli. Stal se hrobníkem.
Umělci nemají kvůli koronaviru na chleba, přesto pomáhají

Šlo o první vzlet vesmírného plavidla s posádkou z americké půdy od roku 2011, kdy byl definitivně ukončen program raketoplánů. Ty byly pro NASA extrémně drahé a raději si pro své účely pronajímala kapacity u další vesmírné velmoci: Ruska. Paralelně s tím však začaly komerční subjekty pracovat na vývoji vlastních kosmických cest.

Vznikly firmy jako SpaceX miliardáře Elona Muska nebo Blue Origin zakladatele Amazonu Jeffa Bezose. Smysl byl jasný: nabídnout vládě levnější (ale zároveň americké a kontrolovatelné) řešení vesmírného cestování. Samozřejmě výměnou za přístup do Kennedyho vesmírného centra, odkud budou tyto společnosti moci vypravovat vlastní komerční lety. Ano, třeba i s pasažéry, k čemuž v aktuálním desetiletí zcela jistě dojde.

Konkurenti

Nebyli to však jen Američané, kdo do vesmíru vypravil historické mise. Největší konkurent USA současnosti, tedy Čína, zvládla vyslat sondu na Měsíc, kde přistála v prosinci a odkud jako vůbec první plavidlo za dlouhé dekády přiveze nové vzorky.

A v roce 2020 také došlo k historickému rozhodnutí: během pěti let se přichystá mise, jejímž cílem bude zahájení úklidu vesmírného odpadu. Kolem země totiž poletují tuny nefunkčních satelitů a dalšího materiálu. A na této misi by se měli podílet také čeští vědci.

Konečně zase spolu

Start rakety Falcon 9 byl do velké míry symbolický. Lidstvo, v té době sužované pandemií choroby covid-19 a všemi omezeními, které s tím souvisejí, se opět na chvíli spojilo a hledělo na oblohu. Alespoň symbolicky, samozřejmě jsme vše sledovali prostřednictvím přímého přenosu televize a na internetu. Plné docenění události z konce května nás nejspíš ještě čeká, ale ten okamžik, kdy jsme v tom zase spolu a to něco není nemoc a strach, ale určitá vize a budoucnost, ten byl strašně důležitý.

Elon Musk, který za společností SpaceX stojí, se netají ambicemi posunout lidstvo k jiné planetě a květnový úspěch nás k tomu zase o něco přiblížil. Navíc jeho schopnost pracovat s energií je zcela novátorský a tyto nové technologie mohou pomoci i lidstvu na planetě Zemi. Ano, zase lze věřit, že bude líp.