„Zub se velmi podobá ostatním zkamenělinám vyhynulého druhu Hippopotamus antiquus,“ uvedl na Twitteru paleobiolog Neil Adams z University of Leicester, který výzkum prováděl. Nález pochází z jeskyně Westbury, jež leží v hrabství Somerset na jihozápadě Anglie. Výzkum byl publikován v časopise Journal of Quaternary Science.

Vizualizace plánovaných letů společnosti World View
Na hranici vesmíru levněji než na Mount Everest. Do výšek vystoupají balony

Poslední objev je ovšem velmi unikátní. „Nejenže jsme poprvé zaznamenali hrocha na tomto konkrétním území. Jde také o první známou hroší fosílii z Velké Británie starší než 750 tisíc let,“ vysvětlil Adams. Adamsův tým porovnal zub s dřívějšími nálezy. Identifikovali jej jako jednu z horních stoliček. Hroch, kterému patřila, zemi obýval před 1,5-1,07 milionem let.

Žil ve vodě a jedl rostliny

Tento obrovský živočich žil především ve vodě. Živil se totiž nejrůznějšími vodními rostlinami. Oční důlky měl na lebce posazeny výše než dnešní hroši. Měl také kratší nohy uzpůsobené pro plavavání. Když se pohyboval ve vodě, tak mu oči sloužily jako periskopy. Mohl díky nim pozorovat, co se děje nad hladinou.

„Hroši nejsou jen báječná zvířata, která můžeme objevovat, jejich fosílie nám mimo jiné také odhalují důkazy o dřívějším podnebí,“ vysvětlila paleontoložka University of London Danielle Schrev a  dodala: „Mnoho druhů megafaunálů (těch, které váží více než jednu tunu) dobře toleruje teplotní výkyvy. Ovšem hroši se nedokáží vyrovnat se sezónně zmrzlými vodními plochami.“

To by mohlo znamenat, že tehdejší britské vody byly o pár stupňů teplejší než dnešní. Vědci předpokládají, že zde bývalo vlhké léto a mírné zimy bez mrazů.

Dvojnásobek váhy dnešního hrocha

Prehistorický hroch byl obr, vážil 3200 kilogramů. Dosahoval dvojnásobku hmotnosti moderního hrocha. Starověké pozůstatky tohoto živočicha vědci nalezli v celé Evropě. Od Velké Británie po Řecko, Německo a Francii. Británie byla v této době se zbytkem Evropy spojena souší a tak migrace nečinila zvířatům žádný problém.

Scarp A: Jeden ze čtyř kamenných výčnělků, které jsou součástí říční delty a na jejichž základě odborníci určili, že v kráteru bylo jezero.
Snímky z Marsu odhalily fascinující objev: na planetě bylo jezero s říční deltou

Po prehistorické Anglii se ale proháněla i další neuvěřitelná stvoření. Žili zde kupříkladu mamuti, obří nosorožci nebo hyeny vlelikosti dnešních lvů.