Nově zvolení zastupitelé by se na ustanovujícím zasedání měli sejít ve středu 19. října v Novostrašeckém kulturním centru. Tam budou voleni starosta a místostarosta i radní. Lídr Našeho města a dosavadní starosta Karel Filip, který získal nejvíce preferenčních hlasů, zatím neprozradil, zda by měl být ve funkci i nadále. „Když mě zvolí, budu pokračovat, ale počkejme si až na ustanovující zasedání. Termínově se křižuje s tím rakovnickým, původně jsme jej měli mít ve čtvrtek, ale to se koná akce Děti dětem pro dětské domovy, proto jsme jej o den posunuli,“ vysvětlil Karel Filip.

Dosavadní starosta, který by v případě zvolení vstoupil do svého už čtvrtého funkčního období, je s výsledky voleb spokojen. „Získali jsme jako uskupení nejvíce hlasů. Já jich obdržel nejvíce, hned druhý v absolutním pořadí je Karel Šnobl rovněž od nás, takže panuje spokojenost,“ poznamenal.

Vítězné Naše město získalo 9 649 hlasů. Jen o osmdesát méně obdržela Koalice Společně pro Nové Strašecí a Pecínov a STAN, která bude disponovat rovněž šesti zastupitelskými křesly, avšak ta stejně jako loni míří do opozice.

Nabídka koalice

Její lídr Pavel Novák považuje výsledek voleb z pohledu koalice za výborný, přesto není spokojen. „Kandidovali jsme proti úřadujícímu starostovi a skončili jen těsné druzí. Chtěli jsme ovšem změnu - a na tu jsme potřebovali buď výrazně lepší výsledek naší kandidátky, nebo jinou strukturu výsledků našich potenciálních partnerů,“ připomněl Novák.

Členové koalice ihned po výsledku voleb předpokládali, že přijmou opět roli opozice, přesto oslovili dva subjekty, Nezávislé 2018 a Město pro rodinu, s nabídkou povolebního vyjednávání.

„Sešli se s námi pouze zástupci Město pro rodinu. Nabídli jsme jim koalici s námi s tím, že by coby výrazně slabší subjekt nominovali starostu města. Ačkoli je programová shoda odhadem devadesátiprocentní, na naši nabídku nereflektovali a rozhodli se pokračovat ve stávající koalici. Ujistili nás ale, že stojí o spolupráci na půdě zastupitelstva, na konkrétních tématech,“ uvedl Novák.

V opozici zůstane také Občanská demokratická strana, která získala dva mandáty. Komunisté a Nové Strašecí sobě se nakonec do zastupitelstva nedostali.