Proč právě sto jedna? Tomáš Kapsa to zdůvodnil při přípravě výstavy jednoduše: „Mám doma více jak sto papírových betlémů, ale některé jsou dvojmo. Takže jich tu sto jedna určitě vystavím. Musí jich být tolik. Kdybych se dopočítal třeba jen stovky, ten jeden bych určitě běžel do města koupit."

Ve své sbírce má mnoho dalších betlémů z různých materiálů, ale protože na výstavu vybral pouze papírové, udělal ji právě tím zajímavou. Musíte si ji projít několikrát a pokaždé se dobře dívat. Pokaždé vás totiž zaujme něco nového.

Snad nejvíce betlémů tu najdete od architekta Vojtěcha Kubašty. Tomáš Kapsa je má totiž nejraději. Jsou prostorově i konstrukčně zajímavě a kvalitně zpracované. Škoda jen, že architekt je tvořil v době, kdy se u nás betlémům moc nepřálo a většina jich šla do zahraničí, takže u nás nejsou moc k sehnání.
„Před několika lety jeho dcera uspořádala v Praze velkou výstavu jeho betlémů. Navštívil jsem ji a tam jsem si tedy užil. Nemám zdaleka všechny. Určitě bych si je pořídil, i kdyby nebyly laciné, ale zkrátka nejsou k sehnání a nevydávají se," litoval Tomáš Kapsa. Podle něj se dnes dá sice koupit betlém na každém rohu, ale umělecká kvalita pokulhává. Často jde jen o peníze, proto si mezi nimi vybírá.

Právě betlém od Vojtěcha Kubašty odstartoval sběratelskou vášeň Tomáše Kapsy. Dostal ho od matky své švagrové zhruba před pětačtyřiceti lety. Dál se sbírka pomalu, někdy i rychleji rozrůstala. Dříve bylo celkem těžké betlém sehnat. Ale nyní, když už přátelé ví, že je sbírá, dostává je jako dárky. Sbírka se rozrůstá o deset až dvanáct ročně. „Říkám si, že už si ani jeden nekoupím, ale když vejdu do obchodu, neodolám," přiznal se sběratel.

Betlémy mu učarovaly, protože je, jak sám říká, hračička. Jeho celoživotním koníčkem je loutkové divadlo. Pohyblivý papírový betlém si koupil vloni, dosud ho nesložil, ale i tak už je spokojený. Ani letos nevynechal jejich výstavu v Betlémské kapli a na Strahově.

Ani u Tomáše Kapsy nesmí o svátcích betlém chybět. Staví si keramický, který dostal. Druhý je papírový, zděděný po sousedce. Protože ho má dvakrát, uvidíte ho i na výstavě. Patří k těm nejmenším. Další doma u sběratele v reálu neuvidíte. Betlémy totiž nestřídá.

„Svého času jsem byl takový šílenec, že jsem na Vánoce v obýváku stavěl poličky se čtyřiceti betlémy. Návštěvy chudinky musely koukat na betlémy, ale pak už jsem to vzdal," vyprávěl s úsměvem Kapsa.
Kromě betlémů od Vojtěcha Kubašty vás určitě zaujme velký dětský betlém, německý, rozdělený na dvě části: jedna tvoří samotný betlém, druhá znázorňuje tři krále. Dále nejmenší papírový betlém od výtvarnice Barbory Hubené.

Děti určitě potěší betlém s pohádkovými postavami, Popelkou či Mrazíkem.
Některá dílka jsou ještě nevystříhaná. To aby návštěvníci viděli, v jakém stavu se dají koupit, například největší malovaný betlém, jehož originál je vystavený celoročně na zámku Kuks.