Také třetí koncert letošního festivalu Heroldův Rakovník přivedl do zcela zaplněné Rabasovy galerie cizokrajnou instrumentalistku, tentokrát brazilskou klavíristku Patricii Bretas. „Sympatická, půvabná, a jak hraje!“ zaslechl jsem o přestávce hodnocení jednoho z posluchačů, ke kterému nebylo co dodat.
V první čísti představila rodačka z Ria de Janeira u nás nepříliš známé brazilské skladatele a Klavírní sonátu Oldřicha Korte, po přestávce zazněly perly klavírní klasiky od Maurice Ravela a Franze Liszta.

Koncert uvedl Alberto Nepomuceno (1864 – 1920) a jeho skladba „Galhofeira“ (Hravá), s prvky brazilského folkloru, nenechala nikoho na pochybách, že s touhle muzikou by si Češi náramně rozuměli.
Jooäo Ripper (1959) je ředitelem Cecília Meireles Concert Hall v Riu, vyučuje kompozici, diriguje prestižní brazilské orchestry a Patricie Bretas představila jeho jednovětou sonátu. Batuque znamená v překladu „bubnování“, čerpá z brazilského folklóru a jeho autorem a třetím brazilským skladatelem je osmdesátník Murillo Santos.

Klavírní sonátu českého skladatele Oldřicha F. Korte (1926), autora scénické hudby a klavíristy vystupujícího svého času v Laterně magice, provázel zajímavý osud. Autor měl v padesátých letech problémy s režimem, který se rád mstil. A tak večer, kdy měla mít sonáta premiéru v Rudolfinu, oznámili uvaděči posluchačům, že bohužel, hrát se nebude, její interpret Josef Hála byl právě neodkladně povolán do Moskvy. Přítomného skladatele to pochopitelně nadzvedlo z křesla v hledišti, nenechal se odbýt a skladbu přednesl sám.

Klavírní sonátu Maurice Ravela (1875 – 1937), právě tak jako Franze Liszta (1811 – 1886) a jeho závěrečnou Hamonies du Soir netřeba představovat, a tak věnujme poslední zastavení brazilské klavíristce.

Patricia Bretas vyučuje klavírní hru ve Federální univerzitě v Riu a je známa z nahrávek pro rozhlas a televizi, z CD, ze svých sólových vystoupení s orchestry v rodné Brazílii i v Evropě, například v Národním divadle v Bratislavě či v pražském Rudolfinu.
Rakovnickým přichystala skvělý zážitek a nám nezbývá, než se těšit na závěrečný nedělní festivalový koncert (25.9.), kdy v Heroldově síni vystoupí klavírní Orbis trio. Začátek v 19 hodin. Vstup volný.

AUTOR: IVO MIČKA