Na několika stovkách míst současně tak zazní koledy: Nesem vám noviny, Štědrej večer nastal, Půjdem spolu do Betléma, Narodil se Kristus Pán, Pásli ovce valaši a Vánoce, Vánoce přicházejí.

V okresním Rakovníku se koledy zpívat nebudou, zato v druhém největším městě rakovnického okresu se předvánoční zpívání koná v prostorách Městské knihovny Nové Strašecí, která akci organizuje, již od roku 2014, a to ve spolupráci s místní základní školou. U zrodu akce stály Magdalena Pelcová spolu s Pavlínou Tondrovou a knihovnicemi Jitkou Tomšů a Jitkou Sochorovou.

„Paní učitelka Pavlína Tondrová, která je zároveň věrnou čtenářkou knihovny, si přinese klávesy a zajišťuje hudební doprovod. Se základní školou máme opravdu velmi dobré vztahy, takže učitelek s dětmi přijde vždycky více. Neděláme to na náměstí, ale uvnitř knihovny a přijít může každý,“ říká vedoucí novostrašecké knihovny Jitka Tomšů.

V roce 2015 byla součástí zpívání i výtvarná dílnička, kde si děti vyráběly různá chrastítka. „Měli jsme k tomu i občerstvení, uvařili jsme čaj, měli jsme i sušenky a je nám u toho dobře. Na začátku nás bylo kolem třiceti, čtyřiceti lidí, ale rok od roku účast stoupá. Vloni už nás bylo šedesát,“ poukazuje na stále větší oblíbenost této akce Jitka Tomšů.

Do novostrašecké knihovny si vedle desítek dětí a rodičů již od začátku rád najde cestu i starosta Nového Strašecí Karel Filip. „Zúčastnil jsem se asi třikrát a akce se mi líbila. Rád jsem si zazpíval, pomáhá to navodit tu správnou předvánoční náladu a už je to tradice. Samozřejmě přijdu i letos,“ sdělil Karel Filip.

V Heroldově síni v Rakovníku se uskutečnil koncert skupiny Musica bellissima.
OBRAZEM: Musica bellissima zavítala do Heroldovy síně

Také v Zavidově se připojují k celorepublikové akci již popáté. Několik desítek lidí se každoročně schází u místní kapličky. „Když je hezky, přijde i čtyřicet lidí. Naopak když je škaredě, což už také bylo, přijde jich méně. Ještě tu máme ústav, kde jsou postižení chlapi, a ti si občas také přijdou zazpívat,“ přibližuje jedna z organizátorek Drahoslava Burgerová, která obec do projektu přihlásila.

„Začaly jsme to dělat ještě s kolegyní Jaruškou i proto, že jsme byly v zastupitelstvu obce. Někde jsme to vyčetly a zalíbilo se nám to. Postahujeme si texty, stejně tak muziku a není s tím prakticky žádný problém. Chceme, aby lidé drželi trochu pospolu, tak doufám, že tomu bude tak i letos,“ dodala Drahoslava Burgerová.

V sousední Čisté se projekt Česko zpívá koledy pořádá rovněž pravidelně, a to před obecním úřadem, kde každoročně nechybí stánky s občerstvením a teplým svařákem. Akce se uchytila i v Hořesedlech, kde se zpívá rovněž před budovou obecního úřadu.

V Pavlíkově koledy zazní buď tradičně u vánočního stromečku před kostelem, v případě nepříznivého počasí u Galerie Anderle. Rynholečtí půjdou zpívat koledy do obecní knihovny, Krušovičtí do Kulturního zařízení Jednota a v sousedním Řevničově si zapějí na fotbalovém hřišti.

V letošním roce se zpívá na více než 600 místech. Více se o projektu Deníku dočtete ZDE.

Česko zpívá koledy.Zdroj: DENÍK