Festival hostí výjimečné básníky a osobnosti z různých zemí a jeho hlavními organizátory jsou básnířka a překladatelka Lenka Kuhar a publicista a překladatel Peter Kuhar. Těžištěm festivalu je Beroun, další setkání se odbývají v Praze a v Tetíně a zakončen bývá tradičně na hradě Krakovec.

Zde letos měli svá autorská čtení Mircea Dan Duta z Rumunska, ze Slovinska četly své verše Katarina Gomboc, Barbara Korun a Ana Porenta a české básníky zastupovali Markéta Hejná, Ondřej Hložek a Milan Hrabal.

Krásné verše, které zazněly v originále i v překladu, byly podbarveny neméně krásnou a duchovní hudbou Ireny a Vojtěcha Havlových. Příležitost k hudebnímu vystoupení dostalo i Duo Dubnička Lahoda z Plzně. Účastníci i diváci odcházeli spokojeni a v dobré náladě, zároveň v zamyšlení nad vyslechnutými verši.

„Jako obvykle jsem byl velmi nadšený. Obzvlášť velmi krásná a křehká dívka ze Slovinska Katarina Gomboc na mě udělala silný dojem. Její básně byly velmi hluboké a popisovaly drsnou realitu současnosti. Úžasné bylo, jelikož to bylo autorské čtení, jak se to hned překládalo do češtiny,“ byl okouzlen kastelán Krakovce Jiří Sobek, který si pochvaloval i diváckou účast. „Kupodivu se tu sešlo relativně dost lidí. Přece jen, básničky jsou dnes mimo zájem. Mě básničky oslovují, jsou to takové moje niterné věci a tyto básně byly opravdu kvalitní, básníci je umí prezentovat a já jsem byl prostě nadšen,“ dodal viditelně spokojený Jiří Sobek.

Josef Rod, Lenka Rodová