Slavnostní vernisáž v Mansardě Muzea T. G. Masaryka zahájila archeoložka Kateřina Blažková, která prozradila, jak došlo k uspořádání výstavy. „Jiří Mládek si nás našel sám. Tato výstava putuje již mnoho let po českých muzeích a pan Mládek se vloni v létě setkal s ředitelem Rabasovy galerie Václavem Zoubkem a zjistil, že je u nás i muzeum s dalšími prostory, takže jsme se domluvili na výstavě. Už od začátku však bylo patrné, že k nám se nevejde, proto jsme část sbírky umístili i do pobočky v Novém Strašecí,“ vysvětlila Kateřina Blažková.

Návštěvníci výstavy se ihned po jejím zahájením se zájmem vrhli k jednotlivým kovovým modelům a zkoušeli, jak fungují otáčivé stroje, nebo jen pozorovali jezdící lokomotivu. Mimoto byl v mansardě také hrací koutek, kde si všichni měli možnost nějaký ten model sestavit.

Jiří Mládek se dětským kovovým stavebnicím věnuje již od poloviny sedmdesátých let a za tu dobu dokázal nashromáždit největší sbírku v České republice a zřejmě i na světě. „Merkur mě dostal již ve čtyřech letech. Můj strýc byl totiž technicky zaměřený a když k nám přišel na návštěvu, přinesl mi několik částí dírkované stavebnic. Tak jsem sešrouboval sigma pumpu a už to ve mně zůstalo, i když si to tehdy rodiče nemohli dovolit. Po letech jsem se k Merkuru vrátil a hrozně mě baví. Podle mě není stavebnice, která by byla tak komplexní,“ řekl Jiří Mládek.