„Naše sdružení 126FAN CZ bylo založeno v červenci 2004 a dnes má 110 členů. Do Křivoklátu dorazilo celkem 52 Fiatů z Čech, Moravy a Slovenska, kolegové z Polska a Německa ale chybí. Ale na druhou stranu zase mezi nás pravidelně jezdí i nečlenové klubu. Každoročně s našimi auty jezdíme na několik akcí, Maluchiáda je jako mezinárodní akce letos počtvrté,“ řekl Rakovnickému deníku Michal Sýkora, přezdívaný mezi obdivovateli Fiatů 126 Michelin, jinak ale předseda sdružení. Ten, společně s Jaroslavem Svobodou, také dal myšlence fanklubu Maluchů první reálný podnět.

Sdružení
„Malucha jsem si koupil poprvé v roce 2002 a zamiloval jsem si ho. Jak jsem tak brouzdal po internetu, našel jsem Jardovy stránky o stodvacetšestkách, seznámili jsme se a později, když zájemců o Fiátky bylo víc, jsme založili toto sdružení,“ říká o počátku fanklubu Michal Sýkora. Křivoklátsko se tak stalo svědkem mimořádné podívané. Auta, populární Maluchy, totiž často pod rukama svých majitelů změnila vzhled k nepoznání. Kromě vzorně udržovaných továrních strojů zde nechyběly ani cabria, ať už originál nebo domácí výroby, různě tuningované ostré vozy, nebo třeba pojízdná hudební souprava či kombinace dvou aut v jedno. Také co se zbarvení týče, fantazie fanoušků stodvacetšestek pracovala naplno. V koloně putující po silnicích tak jel vůz Krotitelů duchů, Maluch s jaderným pohonem nebo naopak s klíčkem v motorové části, či s upozorněním na nebezpečných 24 HP skrytých pod kapotou. Není tak určitě divu, že některé stroje mají hodnotu ve stovce tisícovek.

Fiaty 125 se vyráběly v Polsku celé čtvrtstoletí a vyrobilo se bezmála tři a půl milionu aut. Poslední tisícová série sjela z továrních pásů v roce 2001, měla žluté zbarvení a byla symbolicky nazvána „Happy End“.

Sraz na Křivoklátsku měl i svoji rallye, neboli Orientační jízdu, která startovala na křivoklátském parkovišti nad hradem a měřila 85 km. Jelo se pohodově, plnily se úkoly, nikomu se nic nestalo. Večer pak muži volantů, ale i něžné ženy mezi nimi, změřili síly v netradičních disciplínách – tradičním hitem bylo válení popelnic na rychlost.

Bylo prostě vidět, že Maluch není jen nákupní taškou na kolečkách, jak je někdy označován. „Jsou to takové vtipné slogany, ale i toto auto má svůj půvab a uplatnění. A málokdo si dokáže představit, co takový Maluch umí převézt. Vždyť v něm jezdí i celé rodiny a ještě mají zavazadla. Tohle auto je ve své podstatě taková legenda,“ dodal Michal Sýkora.

Fanouškové Fiatu 126 najdou stránky sdružení na webu www.126fan.cz. Další Maluchiáda je plánována na 29. – 30. srpna 2008 opět na Křivoklátsku.