Prostě slovo dalo slovo, nota notu a jednoho dne roku 1994 na pražské Konzervatoři Jaroslava Ježka se z popudu kytaristy a zároveň skladatele a aranžéra Pavla Cibocha zrodí komorní soubor Musica Gaudeans neboli Radostná hudba a zvolenému názvu se repertoárem i sympatickým vystupováním ani trochu nezpronevěřují.

Čtvrteční program koncertu pro Rakovník dal nahlédnout do většiny oblastí, z nichž soubor čerpá. V úvodu zazněla populární Historie tanga od Astora Piazzolly (Bordel 1900, Café 1930, Night-club 1960, Concert d´Aujourd´hul) následovaná skladbou z tvůrčí kuchyně Pavla Cibocha – Jdu Václavským náměstím a pískám si blues. Svingem zavoněla Suita pro flétnu a jazz trio od Claude Bollinga, v které, a vlastně po celý koncert, předvedli oba dechoví hráči – flétna a hoboj – neskutečnou virtuozitu a dokonalou souhru.

Druhá část koncertu pak patřila jedinému skladateli, Modestu Petroviči Musorgskému a jeho „Kartinkám“ (Obrázkům z výstavy).

Po prvním vytleskaném přídavku muzikanty žádám, aby postáli pro fotku pro Rakovnický deník, ale oni bytostně vyčerpaní jen šeptnou: „Ale my jdeme ještě zahrát,“ a mizí v nadšeně burácejícím hledišti, aby přidávali podruhé.

Skvělá muzikantská parta, rozdávající svojí hrou radost a optimismus, to je Musica Gaudeans.

Díky!

Autor: Ivo Mička