Klub fotografů amatérů v Rakovníku byl založen 31. března 1932, ale jak se účastníci prvního dne výstavy „Fotografie z archivu IX“ od Václava Hvězdy dozvěděli, nebyli tihle fotografičtí nadšenci na Rakovnicku první. Další klub tu existoval až do 1. světové války, jen nejsou o něm známy žádné podrobnosti. A tak naši současní amforáci jsou vlastně pokračovateli víc jak staleté fotografické tradice.
Z autorů, fotografů z dvaatřicátého, dnes už nepotkáme žádného, i když s mnohými jmény jsme se setkávali ještě dlouho v letech poválečných (Libscher, Koubek, Vostrý…). Zůstaly jen jejich nažloutlé snímky darované a zapůjčené na výstavu potomky.
Fotografie jsou to cenné i svým obsahem. Julius Otta zachytil tváře dětí, rošťačících budoucích majitelů firmy Otta, je tu i Rakovník, jak už ho neznáme, koník zapřažený do pluhu, divadelní snímky Antonína Liebschera, portréty Oldřicha Lisého, Účesy a Staré časy Karla Koubka, z výletů Karla Zazvonila a toulek Josefa Brettschneidera…
Fotografie nejsou nijak upravené, ale vystavené tak, jak je před víc jak půlstoletím adjustovali jejich autoři. Kinofilm a lesklý povrch se objevují pouze výjimečně.
Amfora ovšem kromě objevné výstavy připravila návštěvníkům ještě jedno překvapení, zasvěcený výklad o fotoaparátech a vůbec vývoji fotografie, zaměřený především na značky přístrojů, druhy filmů a chemikálií používaných právě v době, kdy vystavené snímky vznikaly.
Výstava s ukázkami tehdejších odborných fotografických časopisů a přístrojů v Petrovcově síni Muzea TGM potrvá do 17. května a rozhodně by neměla uniknout vašemu zájmu.

AUTOR: IVO MIČKA