Výstava Památky osiřelé vznikla již v roce 2016. „Když jsme výstavu začali připravovat, bylo naší motivací upozornit na památky, kde sice je zřejmý majitel, ale z mnoha důvodů se k jejich stavu nestaví zrovna pozitivně a nechá je spíše dožívat. Většinou se jedná i sakrální objekty v bývalých Sudetech,“ prozradil Jakub Děd.

Spolek Omnium se věnuje záchraně a obnově zničených, ohrožených nebo nevyužívaných památek, které stojí na okraji zájmu společnosti a předchozí majitel neměl dostatek financí na jejich záchranu, již několik let. Nejvíce funguje zejména na Broumovsku, kde je počet sakrálních objektů v havarijním stavu opravdu velký. Za hranicemi rakovnického okresu je pak nejhorší situace na Podbořansku.

Podle Jakuba Děda se v řadě případech jedná o běh na dlouhou trať. „Někde se úplné opravy nedočkáme ani za našich životů. Zvlášť složité je to v opuštěných lokalitách, kde žije jen pár obyvatel a finanční prostředky od sponzorů či z dotací jsou nemyslitelné. Avšak v okamžiku, kdy se rozpadnou i hřbitovy a kostely, už se to nevrátí a zbude pouze pustina a pasoucí se dobytek,“ vysvětluje Jakub Děd důvod, proč se Omnium zabývá záchranou zejména sakrální objektů.

Některé památky již prošly částečnými rekonstrukcemi a mají tak velkou naději, že budou zcela opraveny a neskončí v osiřelé fázi.