Své převážně abstraktní emotivní obrazy představil Mirek nejprve u rodičů v Rakovníku. Vzbudily senzaci. A tak nakonec i otec, akademický sochař a malíř Miroslav Pangrác, zpočátku trochu skeptik, uznal rád, že se kluk potatil, že i bez výtvarných škol se ve světě kumštu zřejmě neztratí. Dokladem je i rostoucí zájem galerií a muzeí, které přicházejí s nabídkou výstav.

Na tu současnou nemusíme daleko. Obsadila část přízemí Oblastního muzea sousedních Loun a už úvodní slova kurátorky výstavy paní Polákové, publicisty Ondřeje Vaněčka a ředitele muzea Bedřicha Štaubera svědčí o tom, že výstavu 31 obrazů a tří bronzových Grácií čeká úspěch, že se líbí.
Na slavnostní zahájení dorazila i paní Jana Jenčíková, a to s nadějí, že tu potká svého někdejšího milovaného profesora, Miroslava Pangráce staršho. Sedmaosmdesátiletému Mistrovi však tentokrát nespolehlivé zdraví dovolilo držet synátorovi palce pouze na dálku. Přesto, protože paní Jenčíková donesla do výstavní síně i letité fotografie z ateliéru, nakonec na výstavě přítomen přeci jen byl a paní Jenčíková odcházela se slibem, že Mirek bude tatínka srdečně a moc pozdravovat.

Budete-li mít cestu do Loun, zajděte. Výstava GRÁC 2011 potrvá do 13. listopadu a oblastní muzeum v Pivovarské ulici je otevřeno úterý až pátek od 9 do 17 hodin a o víkendu odpoledne od 13 do 17 hodin.

AUTOR: IVO MIČKA