Při slavnostní vernisáži se ujal slova Bohumil Martínek, bývalý ředitel Lesní správy v Lánech: „Bylo nám líto, aby tyto vzácné záběry zvěře a přírody zůstaly nevyužity, proto jsme s Robinem Ambrožem přesvědčili vnuka Bedřicha Malířského, Dana Kováře, k uspořádání této výstavy."
Bedřich Malířský pocházel z jižních Čech z rodu píseckých lesníků. Absolvoval hájenskou školu v Domažlicích s výborným výsledkem a s několika dalšími byl doporučen na Lesní správu Lány. Tam byl přijat v roce 1951 a nastoupil do funkce vedoucího polesí Obora.
Poté si doplnil vzdělání absolvováním Vyšší lesnické školy v Písku a tím byl zařazen mezi zaměstnance s plnou kvalifikací. Již v dětství měl fotoaparát, později pořídil i teleobjektiv a ve volných chvílích se věnoval fotografování. Od té doby vznikla dlouhá řada fotek z obory . „Já sám jsem pana Malířského, vedoucího polesí Obora, poznal v roce 1980, kdy jsem vystřídal ve funkci ředitele Lesní správy Lány svého předchůdce, který odešel do důchodu. Při plnění pracovních povinností se mezi námi vytvořil přátelský vztah a dodnes vzpomínám na chvíle ticha při posezení na břehu přehrady při rybolovu," zavzpomínal Bohuslav Martínek.
Po 35 letech nepřetržité služby ve funkci polesného odešel Bedřich Malířský do důchodu v roce 1985 a s manželkou žili ve vilce na Slovance, kde se věnoval zahradničení a včelařství. Život fořta Bedřicha vyhasl 21. 5. 2006. „Během občasných návštěv jsem při obdivování jeho sbírky raritních trofejí vyslechl řadu loveckých zážitků. Pokud budete mít zájem, uspořádáme besedu s promítáním nepoužitých fotografií v pátek 24. ledna tady v muzeu," dodal Bohumil Martínek.
Tuto výstavu můžete v Lánech vidět až do 22. února.