Záštitu nad akcí přezval místní sbor dobrovolných hasičů, konkrétně Vlastimil Schuh s manželkou, Anna Krausová a další pomocní hasiči. „Ti udělají svařák, čaj, postarají se o občerstvení a zajišťují další potřebné věci. Hudbu zase dělá místní občan Pavel Mareček a já, protože tady učím na druhém stupni, se snažím, aby chodily zpívat také děti, které se na akci pečlivě připravují v rámci hudební výchovy,“ prozradila čistecká učitelka.

Podle ní chodí každým rokem stabilní skupinka občanů, která se postupně nepatrně rozrůstá. „Je to jedna z moc hezkých akcí, kdy se občané z vesnice mohou sejít, popovídat si, zahřát se u svařáku nebo čaje a ještě si zazpívají tradiční koledy, které všichni moc dobře znají,“ řekla místostarostka Čisté.

Letitou tradicí je zpívání koled také v Hořesedlech. „Řekla bych, že se to u nás koná už posedmé. Přišla s tím tenkrát moje předchůdkyně na obecním úřadě s paní starostkou a uchytilo se to. Letos se už na začátku listopadu lidé ptali, zda se opět přihlásíme a těší se na to. Myslím si, že je to velmi příjemná předvánoční akce,“ potvrzuje zájem ze strany hořesedelských občanů místostarostka obce Dana Vicjanová.

Ze slavnostního rozsvícení vánočního stromu v Čisté.
Čistečtí zahájili adventní čas

Lidé se zde scházejí před hořesedelským obecním úřadem, kde je i betlém a ve stejný den se také rozsvěcuje vánoční strom. „Pravidelně se nás tu sejde zhruba pětadvacet až třicet lidí. Dáme si svařák, čaj, štrúdl a často se stává, že lidé si chtějí zazpívat koledy znovu, takže je pouštím třeba i potřetí,“ usmívá se Dana Vicjanová.

Bude se ovšem zpívat i v dalších obcí rakovnického okresu. Třeba v Krušovicích, kde akci organizuje Základní škola a Mateřské škola Krušovice ve spolupráci s Obecní knihovnou Krušovice, se lidé sejdou právě v knihovně a vedle zpívání koled je připraveno vánoční tvoření pro děti i dospělé.

Ve Mšeci se začíná se před úřadem městyse začíná již o hodinu dřív, kdy vystoupí kapela Nápad a poté dojde k vypuštění svítících balónků přání. K celorepublikové akci se připojili také v sousedním Řevničově, kde si koledy zazpívají v místním kostele. V Rynholci se sejdou zpříjemnit si období adventu na náměstí 1. máje, v Novém Strašecí tradičně v knihovně, v Zavidově u kapličky.

Vánoční jarmark 2. základní školy na Husově náměstí v Rakovníku.
Žáci 2. základní školy prodávali své vánoční výrobky na náměstí