Předchozí čtyři ročníky byly ve znamení návštěvy kněžny Elisabeth von Fürstenberg u svých lánských poddaných. Ta letos také přijela, ale jen na chvilku. Zhlédla úvodní divadelní spektákl souboru Tyrš a Tyršata a přehlídku Sboru dobrovolných hasičů T.G.M. v Lánech.
Poté se program akce přesunul do areálu Hotelu Classic a pokračoval až do večerních hodin.
K dobré náladě přítomných hrála country kapela Staří kamarádi, zatančil Klobouček a ve svých tanečních ukázkách se představily děti z MŠ Lány. Velký potlesk si vysloužila i prťata – nejmenší roztleskávačky ze Sokola Lány. Vůbec nádvoří hotelu žilo mimořádným ruchem.


Pro každého něco
Trochu toho vzrušení zařídila skupina historického šermu Thorax v několika vystoupeních, napětí přineslo i vyhlášení fotosoutěže Lánské pohledy a ladné křivky dívek pak potěšily jak muže, tak ženy při módní přehlídce oděvů Lucie Šmahelové a účesů Jany Masákové.
Kdo hledal klid duše, měl z čeho vybírat.
Ve velkém pavilonu byla nainstalována výstava květinových vazeb ateliéru Motýl pro nejrozličnější příležitosti, zahradu zdobyly desítky dětských kreseb, jinde předváděly šikovné ruce zajímavá řemesla a výrobky byly hned ke koupi. Pro gurmány byl dostatek dobrého jídla i pití a zvláště pak voňavé koláče byly středem zájmu.
Okolí hotelu a jeho parkoviště se proměnilo v obrovské tržiště a lákadel zde bylo opravdu hodně. Šikovnost si příchozí mohli vyzkoušet ve slámové dílně, kde se z přírodního materiálu tvořila krásná dílka, dětské obličeje zdobily kreslené masky zvířat. Zkrátka každý si našel to své.
Také divadelní scéna si na nezájem nemohla stěžovat. Hned tři představení – Sněhurka žáků lánské základní školy, Deset malých černoušků v provedení Divadelní agentury Beruška a Pohádky z kouzelného kabátu stejných divadelníků byla vždy odměměna bouřlivým potleskem.
Svou troškou do mlýna tedy v areálu hotelu přispěly snad všechny lánské spolky. Jedinou výjimkou byli lodní modeláři, za nimi se muselo k nedalekému rybníku.


Premiéra
„Letos se nám zde premiérově představili také lánští Baráčníci, kteří v krojích nabízeli staročeskou poctu. Bylo zajímavé, že lidé už ani dnes neví, co to je přivítat někoho chlebem a solí,“ svěřila se Rakovnickému deníku koordinátorka akce Martina Hořejší.
Pestrý program přilákal odhadem tisícovku lidí. Vstupenky se ale neprodávají, skutečné číslo je tak docela možná i větší. Nebyli to ale jen místní, pro které byla akce primárně určena, ale přijeli i z okolních míst. Společnost nezůstává uzavřená, ale otvírá obec návštěvníkům.
„Zdá se, že letos naposledy mezi nás přijela kněžna, a tak se příště vydáváme trošku jinou cestou. Chceme se soustředit hlavně na místní soubory a spolky, ale rádi zveme i ty z okolí. A jsme rádi, že mezi nás přijedou a společně se potěší,“ doplnila Martina Hořejší.
V příjemném prostředí bývalého statku, ze kterého hotel Classic vznikl, se bavili všichni. Ať už malí, velcí, děti, maminky nebo dědové. Navíc celý areál je bezbariérový, místo tu tedy bylo i pro ty, koho v životě provází invalidní vozík.