Festivalovou sezonu zahájí Konšelský tuplák, který se koná letos 25. května na nádvoří rakovnické radnice. „Hlavním hřebem večera bude skupina UDG. Dále vystoupí Honza Roušar s živým jukeboxem a prostřídají si i místní menší kapely,“ přiblížil Jiří Karel, ředitel Kulturního centra Rakovník, které jarní festival pořádá.

Začátek letních prázdnin otevře tradiční festival Skotsko v Kostelíku, který se uskuteční 6. července. Skotská, keltská a irská hudba zazní v malé vesničce Kostelík již počtrnácté. „Budeme tam mít jednu novinku – Moravian Bastards, kteří jsou hodně dobří. Vrátí se nám Irish Dew, Tune.L, Happy to Meet, Bran, Conamara Chaos, Vintage Wine, dva dudácké bandy a dvě taneční skupiny,“ popsal hlavní pořadatel festival Milan Let. Začátek bude obvykle v 11 hodin. K občerstvení bude k dispozici Haggis, skotská whisky i pivo. Nebudou chybět ani tradiční Highland games před vesnicí. Právě za Kostelíkem bude i stanové městečko.

Po čtyřech úspěšných ročnících Roztockých pivních slavností proběhne 5. ročník 20. července opět v areálu fotbalového hřiště v Roztokách u Křivoklátu. Příchozí se mohou těšit na zábavu plnou hudby, ochutnávek, soutěží o ceny a doprovodného programu pro dospělé i mládež. „Vystoupí například Jamaron, Vasilův Rubáš, Milano Parsley, MikkiM & Dave Trumpeteer nebo Brass Band. Nepotvrzenými kapelami jsou The Followers a Rock Slaves,“ uvedl pořadatel Zdeněk Špimr.

Festival Skotsko v Kostelíku se uskutečnil již potřinácté. | Video: Deník/Josef Rod

Druhou srpnovou sobotu čeká milovníky country tradiční festival Dobře utajená country ve Slabcích. „Program máme už daný, budeme mít asi dvanáct vystupujících. Mandala, Pacifik, KTO, Tomáš Průša, Tomáš Linka, Lounová, Náplava a další. Bude to docela nabité, jen je potřeba sehnat dostatek financí,“ uvedl pořadatel Vladimír Škrlant. Začínat by se mělo v 11 hodin.

Na konci srpna si přijdou na své vyznavači tvrdé hudby. Na luženském fotbalovém hřišti se 23. až 24. srpna koná festival Dead Shall Rise open air. Zahrají například Debustrol, Boneyard, Teething, Hellfuck, Pube a mnozí další.

Přehled festivalů:

25. 5. Konšelský tuplák, nádvoří radnice, Rakovník

6. 7. Skotsko v Kostelíku, náves před kaplí, Kostelík

20.7. Jesfest, Jesenice, areál letního kina, Jesenice

20.7. Roztocké pivní slavnosti, fotbalové hřiště, Roztoky

10. 8. Dobře utajená country, zámecká zahrada, Slabce

24., 25. 8. Dead Shall Rise open air, fotbalové hřiště, Lužná