Původní film je doplněn komiksovými kresbami Káji Saudka. Zde se kreseb ujal Petr Duchoň. V hlavním rolích se objevili Jiří Matějka, Jitka Matějová, Olga Duchoňová, Jana Kindlová a další. Celkem se na plátně objevilo 46 osob. Režie se opět skvěle zhostil Jiří Duchoň. Hudbu nahrál Jan Raich s novostrašecku skupinou Stereobox a jejími hosty.

Je opravdu zajímavé vidět na plátně lidi, které potkáváme ve Strašecí, jak si ze sebe umějí udělat legraci a navíc v lokacích, které dobře známe. Po skončení filmu sklidili tvůrci filmu zasloužený aplaus.

Maturitní ples studentů novostrašeckého gymnázia.
OBRAZEM: Maturitní ples novostrašeckého gymnázia

Rozhovor s Jiřím Duchoněm o vzniku filmu

S filmovým studiem Lotři v triku jste natočil již čtvrtý film. Proč jste vybral právě Čtyři vraždy stačí, drahoušku?
Těch důvodů je víc. Pro nás je důležité, abychom vždy do toho filmu obsadili všechny členy naší rodiny. Takže osmnáct rolí musí být klíčových. Za druhé vždy vybíráme český film, pohádku nebo komedii. Přesně před rokem jsme se s celou rodinou sešli a já jsem představil vybraný film. Vybíral jsem ho zhruba dva měsíce. Na tu sešlost už jsem přišel s hotovou verzí a rozdělil jsem role, aby to na postavy pasovalo.

Kromě rodinných příslušníků ve vašich filmech hrají i další lidé. Mohl byste někoho jmenovat?
Po filmu Anděl páně jsme přišli na to, že potřebujeme další hosty do menších rolí. V posledním filmu hraje například starosta Strašecí Karel Filip, což nám udělalo radost. Hraje ředitele školy a na natáčení se moc těšil. Trafikantku hraje paní učitelka Daniela Kalistová, která hrála již v pohádce Lotrando a Zubejda. Pokud někdo projeví takové nadšení, má zájem o natáčení, tak ho rádi oslovíme. Školník ze základní školy Michal Bünter se nechal zlákat do role Fredyho v recepci, kterého hrál v původním filmu Karel Augusta. Vážíme si samozřejmě i lidí, kteří nehrají, ale pomáhají nám například zapůjčením míst k nahrávání – jako ředitel základní školy Petr Chochola.

Jakou roli máte v tomto filmu vy?
Já si dám vždy jen malou roli. Nyní hraji šéfredaktora a párkrát se mihnu jako ganster, protože gansterů bylo málo a hrály je i děvčata.

Kdo tentokrát dělal kostýmy?
Pro minulý film vyrobila řadu kostýmů moje maminka, ale teď byla hodně nemocná. Nyní nám pomohla s kapitánským sakem, což je nejlepší kostým. Další kostýmy jsme museli kupovat nebo nám půjčilo Tylovo divadlo v Rakovníku.

Jak moc jste se drželi původního filmu?
Docela dost. Baví nás některé scény udělat úplně přesně. Scénář tohoto filmu je vynikající, takže je těžké ho jakkoliv upravovat. Já si nedovolím tvrdit, že bych ho mohl vylepšit. To v žádném případě.

Kolik času vám natočení filmu zabralo?
Více jak rok. S přípravami jsem začal již v listopadu 2017.

Kde jste například točili?
Chtěli jsme si hodně připodobnit nejenom dobu a lidi, protože je to vzpomínka právě na nás, ale i na prostředí, takže jsme točili ve škole, ve Sportce, v hale Bios, ve strašeckém kulturním centru. Ale byli jsme také na nádraží v Lužné, kde jsme si na odpoledne pronajali tři vagony, v Tanvaldu jsme měli půjčovnu historických aut, a pak jsme točili na dovolené v Krkonoších.

Co chystáte jako váš pátý film?
Pátý film určitě bude, ale ne hned. Za poslední čtyři roky jsme natočili čtyři filmy. Je to náročné nejen časově, ale i finančně. Takže na další film musíme našetřit peníze. Částečně nám s posledním filmem pomohlo Nové Strašecí, které bylo jediným sponzorem. Velmi si té podpory vážíme. A nějaké peníze získáme z dobrovolného vstupného. Jinak vše financujeme sami. Za půl roku, za rok, bychom opět rádi točili.

Farnost Nové Strašecí a novostrašecká pobočka Muzea T. G. Masaryka uspořádaly v pátek 18. ledna na Novostrašecký bál.
OBRAZEM: V Novém Strašecí odstartovala plesová sezona