K vidění tam bude až do 13. září; do doby, kdy si budeme připomínat 83 let od úmrtí exprezidenta Masaryka. Ten skonal 14. září 1937 právě na lánském zámku.

Tentokrát však Masarykovo muzeum přibližuje i dílo osudy Karla Čapka, a to nejen se zaměřením na jeho Hovory s TGM, jež vznikaly v období let 1928 – 1935 a jedinečně zachytily nejen postoje prvního československého prezidenta, ale i jeho životní vzpomínky. Výstava připomíná Čapkovu tvorbu v plné šíři, především se zaměřením na jeho dramatickou tvorbu i prozaická díla.

Vítězný snímek Lyridy z Lyry, publikovaný v NASA.
Úspěch českého fotografa. Snímek Petra Horálka publikovala americká NASA

Stranou pozornosti však nestojí ani jeho činnost novinářská – stejně jako jeho občanské postoje. Došlo ale také na přiblížení Čapka v mnohem méně oficiálních situacích (a to včetně momentů, jež se do povědomí širší veřejnosti nezapsaly), na jeho koníčky nebo milostné vztahy. Utajena nezůstává ani jeho „láska“ ke kouření. To vše dokresluje i vystavení četných předmětů, jež Karel Čapek osobně používal. Nechybí ani umělecký filmový dokument.

„Silný zážitek,“ shrnul své dojmy z prohlídky výstavy předseda výboru krajského zastupitelstva pro památkovou péči, kulturu a cestovní ruch Zdeněk Štefek (KSČM). Nezajímal se o ni náhodou: obě spolupracující instituce, jež se na jejím uspořádání podílejí, patří k příspěvkovým organizacím Středočeského kraje v oblasti kultury. „Čapek je pořád aktuální; tady se na malém prostoru nabijete informacemi,“ konstatoval Štefek.

Hrad Karlštejn. Jde o národní kulturní památku, kam míří každoročně nespočetně turistů.
Koronavirus památkám ublížil. Karlštejnu ale také prospěl