Podle toho, s jakým přijdou domů úlovkem, budou buď koláče nebo knedlíky. „Je to velká lahůdka a jen jednou za rok. Pochopitelně borůvky si může dnes člověk koupit i v obchodě celoročně, ale ty jsou nejen drahé a s našimi českými z lesa se to nedá srovnat.

Pro nás je to hlavně zážitek, pobyt v přírodě a stejně tak radost z nálezu. Kromě toho, mohu potvrdit, že lesy u Kounova jsou i plné hub. Podle mobilní aplikace jsem pomocí fotek určila penízovku smrkovou, lišku obecnou a třepenitku makovou. Přesto ale tyto houby osobně neznám, tak je sbírat nebudu. Ale rozhodně rostou,“ potvrdila maminka Elišky.

Také v tomto případě i přes veškeré sběratelské nadšení platí v první řadě, našlapovat opatrně a chovat se v přírodě ohleduplně, aby i se i ostatní mohli radovat z plodů lesa.

Borůvky jsou nejen chutné, ale i zdraví prospěšné

Borůvky obsahují mnoho minerálů, jako je např. železo, vápník a draslík. Vysoký obsah vlákniny působí příznivě na trávení. Tříslovina obsažená v borůvkách se využívá v přírodním léčitelství: sušené borůvky se doporučují při průjmových onemocněních. Kromě toho jsou borůvky bohaté na polyfenoly (jako jsou zejména flavonoidy a fenolové kyseliny), které působí jako antioxidanty.

Borůvky chutnají sladce až mírně nakysle, a díky tříslovinám mohou chutnat i lehce nahořkle. Aroma lesních borůvek je mnohem výraznější než vůně vyšlechtěných zahradních borůvek. (Národní zdravotnický informační portál)