Výstavu zahájil akademický malíř Václav Zoubek, ředitel Rabasovy galerie v Rakovníku: „Měl jsem představu, že výstava bude cestovatelská, taková, jako se objevují například v Pavlíkově, kdy se člověk s kvalitním fotoaparátem vydá do světa a fotí zajímavosti kolem sebe. Ale Jiří Rozinek na to jde trochu podobně a trochu jinak."

Podobnost Václav Zoubek viděl v tom, že autor udělal fotografie na místě na atraktivních místech. Na fotografiích se tak objevuje původní obyvatelstvo a exotická zvířata. A vedle toho mrtvé stromy v písečných dunách. Jenže,když si Jiří Rozinek přivezl fotografie domů, použil veškerých možností grafických úprav fotografií v počítači. Upravil je jak v kresbě, tak i v barevnosti. Tím už se dotkl výtvarné stránky. Autor v Rakovníku vystavuje jen část. Při každé cestě jich nafotil pět až šest tisíc. Ze západu USA pro výstavu vybral ty z národních parků, i když fotil také ve velkých městech jako je San Francisko nebo Las Vegas. Většina snímků z Afriky je z Namibie. „Je to nádherná, málo osídlená, chudá země. Doslova ráj pro fotografy, i když je tam drsná příroda," vysvětloval při vernisáži Jiří Rozinek. Autora však nezajímá jen samotné fotografování, jak už zmiňoval Václav Zoubek, ale i zpracování fotografií.

„Fotografii můžete dotvořit ke své představě. Nejkrásnější je ta fotka, kterou si sami vymyslíte. To znamená, že máte nějakou představu, jak bude vypadat a na místě to nafotíte tak, aby to ve výsledku tak i dopadlo. A tomu můžete ještě dopomoci zpracováním v počítači," zkonstatoval Jiří Rozinek.

Vernisáž dokreslily hudebním vystoupením zpěvačka Jana Škrlantová a na klávesy jí doprovodila Kateřina Kutková. Obě jsou členky kladenské kapely K band. Výstava Krásy jižní Afriky a západu USA potrvá ve Výstavní síni na radnici do 8. května.