Když se Ota 2. července 1930 narodil, ještě v plenkách má na fotografii boxerské rukavice - symbol toho, jak se bude muset prát se životem.

Mezi téměř šesti stovkami účastníků letošního 37. ročníku Pochodu krajem Oty Pavla byl i norský velvyslanec v České republice Robert Kvile, který studoval na Univerzitě Karlově a přeložil některé z povídek Oty Pavla do norštiny. Sám také během slavnostního setkání v sobotu na Branově přečetl příjemnou češtinou část Pavlova vypravování Můžou tě i zabít, které nejen čeští diváci znají i z filmu Karla Kachyni Zlatí úhoři.

Všechny ty, kteří organizovali a organizují turistické putování krajem Pavlových příběhů, ocenil i starosta obce Jiří Zikmund a jednu z tras zvolil i senátor Ivo Trešl, který přijel na Branov i s rakovnickým starostou Luďkem Štíbrem.

"Prošli jsme s manželkou jednu z tras a já jsem se z téhle strany řeky dostal i poprvé přímo do Luhu pod Branovem. Trávíme tu krásný den, znám z dob fotbalových duelů dobře místní hřiště a mám tu i přátele," uvedl senátor Ivo Trešl pro Rakovnický deník.

Metr za metrem, kilometr za kilometrem tak i letos putovalo 588 účastníků kolem řeky Berounky, připomínalo si kraj od Rozvědčíka k Čertovce a Rybárně a všichni se mohli posadit k vodě u přívozu v Luhu a poslouchat vyprávění, kde je všechno skoro pravda a všechno skoro sen. Vzpomenout autora, kterému vzpomínky na tento kraj a rybaření pomáhaly žít.

"My jsme moc rádi, že se po dvou letech vynucené přestávky letos pochod opět uskutečnil a všechno tu dnes klape, lidé jsou spokojení jak s trasami, tak s možností setkat se, posedět při dobré muzice a pobavit se. Z osobností sem dnes tradičně zavítal medailista z olympijských her a předseda Klubu českých olympioniků veslař Oldřich Svojanovský a také mistr světa a legendární střelec z Kanadského poháru kladenský hokejista Milan Nový," doplnila informace k atmosféře letošní vydařené horké sobotě na Branově jedna z tradičních organizátorek Věra Pavlíková.