Kostelíček svatého Václava v někdejší obci Krošně české, dnešní čtvrti třísettisícového ukrajinského Žiromíru, si za dobu své existence prožil už mnohé.
První čeští osadníci si ho před více jak sto lety vystavěli, křtili zde svoje děti, scházeli se tu k pobožnostem a pobesedování, než je i tady dostihla říjnová revoluce. Sověti se činili. Odstranili z věže kříž, kostel vydlaždičkovali a na dlouhá desetiletí sem nastěhovali řezníky a uzenáře.
Zmrzačená, zpustošená stavba ale díky úsilí současného faráře, farníků a sponzorů opět slouží svému původnímu určení, vyzvání na mši svatou, zní v ní čeština, polština a ukrajinština a na svatého Václava se tu schází na pět set věřících, často za účasti zástupců ambasád.
A v neděli, na letošního Václava a Den české státnosti, tu dojde navíc k slavnostnímu předání a vysvěcení obrazu svatého Václava, který pro volyňské Čechy, potomky těch, kteří kostel kdysi postavili, namaloval a kostelu daroval ředitel Galerie Václava Rabase akademický malíř Václav Zoubek.
Obraz předá a zároveň v kostele zazpívá krojovaný soubor Společnosti volyňských Čechů v Žitomíru, který před týdnem reprezentoval vynikajícím způsobem české Volyňáky na 2. krajanském festivalu v Praze.
A tak, pokud vás někdy cesty zavedou do Žitomíru, vyhledejte Krošňu - míří sem trolejbus i maršrutky - a český kostel svatého Václava. Vždyť od neděle ukrývá trvalý pozdrav od nás, Čechů z Rakovníka.

Autor: Ivo Mička