Letošní rakovnická Velikonoční sbírka, pořádaná tradičně humanitární organizací ADRA, vyvrcholila 20. dubna v Rabasově galerii benefičním koncertem houslového virtuosa Pavla Šporcla (*1973). Přišel prostovlasý, s modrým nástrojem od českého houslaře Jana Špidlena, a nenechal nikoho na pochybách, že jde o talent, který se rodí možná jednou za sto let.

Však byl také jako jediný Čech zařazen do prestižní publikace Henry Rotha „Housloví virtuosové: Od Paganiniho po 21. století“. A právě Paganiniho Caprica a také variace na Paganiniho a Bach a Isay byly nosnými hudebními pilíři večera, uváděného mezi fotografiemi trpící a hladovějící Keni představitelkou rakovnické ADRY Ivetou Zelenkovou a kazatelem církve „Adventisté sedmého dne“ Danielem Kašlíkem.

Pavel Šporcl hrál, mluvil, bavil historkami ze života skladatelů i toho vlastního muzikantského nadšenou a do posledního místečka nabitou Heroldovu síň celou hodinu a ještě nebyl s ohromným pugétem propuštěn dřív, než po vytleskaném přídavku.

Housle a Pavel Šporcl jedno jsou. Sám říká: „Hudba je pro mě vším – koníčkem, prací, láskou. Obsahuje veškeré lidské emoce.“ A z jeho hudby je to cítit. Houslovou hru studoval na Pražské konzervatoři, AMU, v USA. Je laureátem mnoha předních světových houslových soutěží, spolupracuje s významnými orchestry a festivaly, koncertuje po celém světě, bourá hranice mezi žánry.

Vystoupil s cimbálovkou, Karlem Gottem, Evou Pilarovou či s Gipsy, umí i na elektronické housle, snaží se klasickou hudbu přiblížit co nejširšímu okruhu posluchačů, především mládeži. Výtěžek z jedinečného koncertu Pavla Šporcla bude, podobně jako předešlá sbírka autolékárniček, zaslán do Keni na konto zdravotnického projektu – nemocnice s poliklinikou vybudované českou Adrou.

AUTOR: IVO MIČKA