Přes dvě stovky diváků se nechaly znovu unést příběhem z nymburského pivovaru, který sice bezpečně znají z nezapomenutelné filmové adaptace Jiřího Menzela z 80. let, ale přesto, nebo možná právě proto, si přišly i díky ochotníkům a profesionálům z kraje kolem Berounky pod režisérským vedením Miloslava Frýdla na své.

A tak obecenstvo na ztemnělém nádvoří znovu zaujala krásná a živočišná Maryška v podání Pavly Švédové, která hned dvakrát za uznalého potlesku ukázala, že vypít najednou půllitr piva není žádný problém, výborný výkon podal i upovídaný křikloun Pepin v podání Karla Krále, Petr Jančařík coby Dr. Gruntorád poeticky usnul na Maryščiných prsou a kominický mist De Giorgi v podání Pavla Vítka se vydal zachraňovat na pivovarský komín. Trochu havlíčkovské politické satiry se objevilo i z úst ministra Petra Bendla v roli zbohatlého majitele realit Koloničného, když zpívá spolu s ostatními v ústřední melodii celého představení, že pivo si rádi vypijí hlupáci, vzdělanci i poslanci a že chutná i politikům v opozici.

V tříhodinové zábavě, kde nechyběly hasičská stříkačka, koza, pivovarský náklaďáček, zabíjačka i koupel krásné Maryšky s paní hostinskou v sudu, zaujal mezi výbornými hereckými i pěveckými výkony také Roman Havelka v roli správce pivovaru Francina, jinak lánský zastupitel a hlavně opora tamějšího divadelního souboru.

Těm všem se podařilo vykouzlit na Křivoklátě atmosféru příběhu hrabalovských postaviček z přelomu 19. a 20. století a zároveň obohatit ne zrovna jednoduchou konfrontaci s Menzelovým filmem svým osobitým pojetím a invencí tak, že na konci představení byli spokojení jak diváci, tak účinkující.

AUTOR: Miroslav Koloc