Od září do září. V průběhu celého roku se bude slavit padesátka rakovnického big beatu. K časově náročnému projektu nám řekl muzikant Jiří Röll: „Začátky rokenrolu na Rakovnicku připomněla nejprve kapela Merkur. Nehráli pochopitelně jen rokenrol, ale byli první, kteří jej hráli tady na okrese. V úterý 27. září pokračujeme koncertem několika legendárních kapel.“ Akci bude uvádět Vašek Kotrch, budou promítnuty filmy o Miki Volkovi a Pete Kaplanovi. V kulturním centru se na pódiu vystřídají kapely: Cadillac, Mefisto, George and Beatovens a místní QR Band. „Bude to skvělý dárek k narozeninám. S Mefistem bych si měl dokonce také zazpívat. Dostal jsem nabídku ke spolupráci. Je třeba ještě říci, že úplně první, čistě rokenrolovou kapelou na Rakovnicku byl Jantar. Vznikl na podzim roku 1961. Jenže ty kluky už dohromady nelze dát. Někdo už nehraje, někdo bohužel zemřel a někdo žije v cizině,“ pokračoval Jiří Röll.

Oslavy budou pokračovat v příštím roce velkou přehlídkou všech rakovnických kapel, a to od nejstarší Meditace, Undertakers až třeba po současná hudební seskupení jako je Z Davu nebo Zima. „Svátek rokenrolu na Rakovnicku vyvrcholí na koupališti, kde v září příštího roku oslaví Brutus 45 let od vzniku Mandragory. Ti si také určitě pozvou řadu muzikantů, svých bývalých členů, kamarádů,“ konstatoval Röll.

Existují ještě nějaké původní hudební nahrávky rakovnických kapel šedesátých let?

Vím, že Zdeněk Košťál ve druhé polovině šedesátých let na takzvaných Hit show něco nahrával. Otázka je, zda jsou nahrávky v takovém stavu, aby se daly přehrát. Musely by se asi vyčistit a dát do digitální podoby.

Chystá se možná také výstava…

Ředitel rakovnického Muzea T. G. Masaryka František Povolný slíbil, že by se možná příští rok udělala výstava z fotek a předmětů spojených právě s dobou rokenrolu na Rakovnicku. Uvidíme. Bylo by to pěkné.