Světelný paprsek se rozšíří a vytvoří vlnu, která se přelije na podium. Tam už nastoupili hudebníci, zatím jen jemně ozářeni jakoby měsíčním světlem.

Poctivý revival
Už tohle rozestavění kapely – vlevo rytmická kytara, uprostřed bubeník, vpravo baskytarista, a vpředu menší podupávající si postava ve školní uniformě naznačuje, že kulturní dům v Lubné minulou sobotu nenavštívil nikdo jiný, než úžasný příbramský revival pekelných hard rockových gigantů AC/DC – Špejbl´s Helprs.

A už na podium přichází v typicky přihrbeném postoji Briana Johnsona i zpěvák. V potemnělém světle ještě několikrát skanduje s diváky slovo „thunder“, a pak se s ústředním heslem jedné z největších rockových pecek ozve výkřik „thunderstruck“, který naplno rozzáří světla na podiu.
Není revival jako revival.

Je nespočet kapel, jež se nazývají revivalovými, ale vystoupení je mnohdy ochuzeno o kostýmy, základní autentické prvky originální kapely, a v nejhorším případě o plné verze písní. O tom, že Špejbl´s Helprs jsou jedním z revivalů opravdu nesmírně poctivých, svědčí především mimořádný ohlas fanoušků, kteří kdy na jejich koncerty dorazili.

Členové
Kapela se skládá z těchto členů – s trhavými pohyby Malcolma Younga ovládá rytmickou kytaru Ivan Eis, současně s nímž vychází při vokálech k mikrofonu kolega - český Cliff Williams - baskytarista Petr Kopsa.
Bicí nástroje se spokojeným výrazem Phila Rudda obsluhuje Marek Stark. A zbývají dva členové, kteří jediní mají v kapele právo pobíhání po podiu i mezi lidmi.

Zpěvák s neuvěřitelným nakřáplým hlasem (mnohdy převyšujícím hlasové možnosti Briana Johnsona naživo) - Petr Průša, a nepostradatelný sólový kytarista, od něhož během večera můžeme kromě úžasných kytarových dovedností čekat i typicky „angusovské“ dovádění, včetně kachní chůze a striptýzu – Petr Kollert.

Kapela jede jako rock´n´rollový vlak, o němž se zpívá v jednom z posledních hitů australského originálu, po vyčerpávající Whole Lotta Rosie mají malou přestávku na otření potu, ale hned zakrátko se sálem rozezní zvony ohlašující bouři, déšť, hurikán - skladbu Hells Bells, kde Petr Průša opět ohromuje svými hlasovými možnostmi.

A tak je to, přátelé, od začátku koncertů do jejich úplného konce, přídavků, do posledního tónu, kytaristova povyskočení a úderu do bicích. Koncerty Špejbl´s Helprs hýří přesností, dobrou náladou, dynamikou a především viditelnou oddaností a láskou k rock´n´rollu.
A jak praví klasik – v tomto případě použiji–li slov písně Blue Effectu Sluneční hrob, ač vytrženo z kontextu, jak přesně zní – „já teď vím, věrný zůstanu“.

Autor: Petronila Horníková