Malířka, která se narodila v Rakovníku, má zřejmě vztah k umění v genech. Její otec rád tvořil akvarelové krajinky a babička malovala na dřevo a hedvábí. K jejímu zájmu jistě přispělo i to, že v mládí rodina bydlela v domě, kde se nacházela Okresní galerie a kde měla možnost seznámit se s díly V. Rabase a jinými malíři.

V té době skicovala často a kdekoliv, hlavně krajinky. Nakonec zvítězily pastely a květiny. K jejich ztvárnění se vlastně dostala díky svým přátelům, kteří jí nosili spoustu květin a umělkyně se jejich krásu snažila zachytit.

První výstavu květin uspořádala v roce 2001 a od té doby vystavuje několikrát do roka. Její obrazy zdobí soukromé sbírky nejen v České republice, ale i v Německu, Anglii, Holandsku, Rusku i USA. Mileně M. Mrugové se dostalo i cti vytvořit několik květinových ex - libris.

Kromě pastelů používá i kombinované techniky a olej. Suchými pastely maluje na speciální papír, tónovaný v různých barvách, dovážený z Itálie a Holandska. Ve svých dílech se snaží zachytit nejen tvar, barvu a velikost, ale i cosi neuchopitelného navíc, co by mělo lidem, kteří se na obrazy přijdou podívat, dodat pozitivní energii.

Jak sama autorka dodala: "Darované s láskou a malované s láskou." Do jaké míry se jí to povedlo, můžete posoudit sami do 25. listopadu, do kdy je výstava otevřená.

Lenka Rodová