Velikonoční soutěž O nejkrásnější kraslici, letos se konal devátý ročník, je úspěšně za námi. Ve středu proběhlo v Muzeu v Novém Strašecí slavnostní vyhlášení vítězů. Samotná soutěž byla rozdělena do třech kategorií. První kategorie se mohli zúčastnit děti do 6 let, v druhé kategorii soutěžili děti do 15 let a třetí kategorie byla pro ostatní nad 15 let. Celkem se letošního ročníku zúčastnily 4 kolektivy a 54 jednotlivých soutěžících s 210 soutěžními velikonočními kraslicemi.
O nejkrásnější vajíčka musela rozhodnout porota, která úkol rozhodně lehký neměla. Porota zasedla v pětičlenném složení Hana Ešnerová – profesorka Gymnázia J. A. Komenského v Novém Strašecí, Eva Smržová – sekretářka ředitele Gymnázia J. A. Komenského v Novém Strašecí, Lada Spieglová – učitelka Základní školy J. A. Komenského v Novém Strašecí, František Povolný – ředitel Muzea T. G. M. Rakovník a Barbora Honzíková – vedoucí Muzea Nové Strašecí.
Konečné výsledky soutěže najdete níže. Soutěžící, kteří se nemohli vyhlášení zúčastnit, si mohou své výhry vyzvednout v Muzeu v Novém Strašecí kdykoliv během otevírací doby.
Vítězkou druhé kategorie se podle poroty stala dvanáctiletá Adéla Petráková z Řevničova, která se soutěže zúčastnila již podruhé. „Všech deset vajíček jsem dělala sama. Vajíčka jsem dělala vrtané a zdobené voskem, naučila mě to babička. Upřímně jsem nečekala, že to vyhraji,“ řekla Adéla.
S letošním ročníkem je spokojena také ředitelka muzea Barbora Honzíková. „Ráda bych poděkovala všem sponzorům, bez kterých bychom nemohli soutěž pořádat, a také všem soutěžícím za jejich účast. Výhercům srdečně blahopřeji a těm ostatním přejeme více štěstí třeba v příštím jubilejním 10. ročníku soutěže," dodala Honzíková.
Až do konce výstavy, což je do 26. dubna probíhá divácké hlasování, kdy má každý návštěvník možnost vybrat v každé kategorii vajíčko, které se mu nejvíce líbí. Stačí udělat jediné. Vyplnit hlasovací lístek, a rozhodnout tak o vítězích v divácké soutěži.

V první věkové kategorii děti do 6 let zvítězili:
1. místo – Zuzanka Nováková z Nového Strašecí
2. místo – Julinka Satranská z Nového Strašecí
3. místo – Karel Jungmann z Nového Strašecí

Čestná uznání v této kategorii získala:
- Mateřská školka Na Kocourku z Nového Strašecí
- Mateřská školka Zahradní z Nového Strašecí

Ve druhé věkové kategorii děti od 6 let do 15 let zvítězili:
1. místo – Adéla Patráková z Řevničova
2. místo – Lucie Jeřábková z Nového Strašecí
3. místo – Viktor Bozděch z Družce

Čestná uznání v této kategorii získala:
- Základní škola v Novém Strašecí
- 1. třída Základní školy v Tuchlovicích
- Školní družina Lány
- Školní družina Čistá

V poslední věkové kategorii ostatní nad 15 let zvítězili:
1. místo – Dora Janoušová z Nového Strašecí
2. místo – manželé Filipovi ze Stochova
3. místo – Irena Hackerová z Nového Strašecí

Čestná uznání v této kategorii získali:
- Domov seniorů z Nového Strašecí
- Marie Krajníková ze Žiliny
- Jitka Lengyelová z Rudy
- Oldřiška Procházková z Nového Strašecí