Nápad na uspořádání adventního trhu dostaly luženské maminky, které spolupracují s organizací Kačenka dětem z. s., Prostory jim bezplatně zapůjčila obec, a to v budově Českého svazu chovatelů. 

„Většina výrobků je domácí výroby. Maminky pekly cukroví, šily polštářky a hračky,“ řekla zakladatelka neziskové organizace Kačenka dětem z. s. Iva Šilhová. 
Zakoupit jste tu mohli svíčky s vánočním motivem, ručně šité hračky, polštářky, kuchyňské chňapky, ale i perníčky nebo cukroví. Výtěžek z prodeje přinesl organizaci 13 495 korun. Za získané peníze budou rodinám dětí s onemocněním SMA zakoupeny zdravotní a jiné potřeby.

Organizace má dohromady 12 svěřenců, kterým aktivně pomáhá. Neziskovou organizaci Kačenka dětem založili před necelým rokem manželé Iva a Jan Šilhovi.
Sami říkají, že je to pro ně takové poslání. „Organizaci jsme založili potom, co jsme ztratili naši dceru Kačenku. Trpěla také spinální muskulární atrofií a nemoci v osmi měsících podlehla,“ řekla Šilhová. Manželé se poté rozhodli podělit se o své zkušenosti a co nejvíce pomoci dětem se stejným onemocněním.

Renáta Fryčová