Sochař-kovář Petr Císařovský vystavuje v Rakovníku svou kolekci jednadvaceti Hlav a onen protiklad tvoří soubor více než devadesáti lyrických maleb jeho ženy Venduly. Na jedné straně tu tedy jsou k vidění kovové plastiky působící jasným mužským elementem a na druhé straně tu visí něžně ženské obrázky. Jak známo, protiklady se přitahují a existenčně doplňují. A tak je to i s díly manželů Císařovských, které tvoří krásnou tvůrčí symbiózu.

Při podrobnějším zkoumání navíc zjistíme, že jejich díla mají ve skutečnosti mnoho společného. Nejenže vznikají pod jednou střechou, ale obě jejich formy jsou založeny na tradici kvalitního řemesla. Kovářství samo je jedno z nejstarších řemesel světa a při pohledu na kovanou plastiku na člověka dýchnou rovnou i dějiny naší kultury.

Malířské pojetí Venduly Císařovské také čerpá z té nejlepší evropské výtvarné tradice. Její obrázky připomínají různé mistrovské kousky světového malířství, například Leonarda da Vinciho, Hieronyma Bosche nebo Sandra Botticelliho, nejen vědomě použitými citacemi slavný předchůdců, ale i mistrně citlivou malířskou prací hodnou renesančních mistrů.

| Video: Youtube

Divácky atraktivní výstavu lze navštívit ve Výstavních síních ve Vysoké ulici 232 Rabasovy galerie do 14. listopadu.

Dalibor Blažek