Dalo se to tak trochu očekávat. Knihy Michala Viewegha jsou mimo jiné plné humoru, opravdovosti a prostých lidských životních zkušeností.

A tak nebylo překvapením, že stejně vyzněla i beseda s tímto populárním autorem. Ta se uskutečnila v jedné z učeben rakovnického gymnázia. Michal Viewegh se totiž zúčastnil Literárního festivalu Zikmunda Wintra, Rakovník 2011.

Plná třída studentů i kantorů pozorně naslouchala každému jeho slovu a on na oplátku nenechal bez odpovědi žádnou otázku. Studenty třeba zajímalo, jak je Michal Viewegh spokojen s filmovým zpracováním svých povídek či scénářů. „Až na případ Nevěrné Kláry, tento film se zoufale nepovedl, mám všechny ostatní filmy rád,“ konstatoval Michal Viewegh.

Besedující se také dozvěděli, že fakt, že je autorem nebo spoluautorem scénáře, ještě neznamená, že je každá scéna či dialog filmu skutečně jeho. „Leccos si pozmění režisér, něco herci. Zejména když ve filmu hraje třeba pan Landovský. Tam je tak jedna věta z deseti moje,“ odlehčil za všeobecného smíchu Michal Viewegh.

Na další z mnoha dotazů, kterou ze svých knih považuje za nejpodařenější, Michal Viewegh odpověděl: „Pro spisovatele je vrcholem tvorby asi román. Kdybych tedy porovnával romány, tak je jasné, že Báječná léta pod psa je v jistém smyslu pěkná kniha, protože tou knihou to všechno začalo. Dostal jsem za ni svoji první a poslední cenu. Byla zfilmována, hrála se v divadle, překládala se. Ale na druhou stranu nemohu říci, že je třeba lepší nežli román Zapisovatelé otcovské lásky. Pro mě je tato kniha moc důležitá. V té době jsem se jejím prostřednictvím vypisoval z určitého osobního problému. Byl jsem čerstvě rozvedený a nemohl vidět svoji dceru. Byl jsem tehdy v Americe a utrácel stovky za telefonáty s Prahou,“ vysvětlil Michal Viewegh.

Ještě dodejme, že festival, který se v Rakovníku letos koná už posedmé, pořádá GZW Rakovník a Sdružení rodičů a přátel školy ve spolupráci s Památníkem národního písemnictví.