Výstava historii skutečně jen poodhaluje, jak potvrdila spoluautorka výstavy Kateřina Blažková: „Jsme si vědomi, že jsme toto téma jen nakousli. Snahy o přiblížení židovské historie už tu byly. Například dlouholetý správce židovského hřbitova v Rakovníku Miroslav Novotný stál u zrodu expozice v hrobnickém domku v devadesátých letech. Chceme rozpoutat diskuzi, navázat a dát impuls k novým bádáním.“
Výstava zmiňuje na několika panelech různé zajímavosti, například židovský hřbitov v Rakovníku, ve Zderazi s židovskou synagogou. Velkou zajímavostí byly rakovnické tóry. Z posvátných svitků, které se používaly v Rakovnické židovské synagoze se údajně zachoval pouze jeden a je v Americe.
„Ale když jsem výstavu připravoval, k tórám jsem se vrátil, podíval jsem se na internet a zjistil jsem, že jsou ještě čtyři. Kontaktoval jsem Centrum českých pamětních svitků v Londýně. Odtud jsem získal seznam s jedenácti svitky,“ popisoval druhý spoluautor výstavy Roman Hartl. Velké množství tór v Rakovníku dokládá i fotografie židovské synagogy z roku 1912, kde je vidět velké množství tór. Zvětšená fotografie je i na výstavním panelu.
Tóry naznačují, že rakovnická židovská obec byla velmi významná. „Myslím si, že je to dáno tím, že na Rakovnicku bylo velké množství židovských podnikatelů s prosperujícími podniky. Například firma Peruc na výrobu lihovin a marmelád, nebo firma Brok. Výstava nezapomíná ani na holokaust, jehož přeživší účastníci z Rakovnicka jsou rozptýleni po celém světě. Výstava Židovskou minulostí Rakovnicka potrvá do 29. září.
Výstavu doplňuje několik doprovodných akcí:
- 10. 9. 2017 naučná vycházka Po stopách židovských památek v Rakovníku pod vedením Romana Hartla a Kateřiny Blažkové
- 13. 9. 2017 přednáška Blanka Rozkošná: Židé na Rakovnicku
- 27. 9. 2017 přednáška M. Elznicová Mikesková: Hilsneriáda