Zatímco dva poslední jmenovaní se na pořádání festivalu podílí od roku 2012, Michal Ortcykr první Coombal uspořádal už před deseti roky. „Z akce pro regionální kapely a společné kamarády se nám za tu dobu podařilo z Coombalu udělat plnohodnotný festival pro tisíc lidí, kam jezdí celorepublikově známí interpreti," říká Michal Ortcykr.

Podle čeho vybíráte kapely?
Jsme multižánrový festival, navíc se dvěma pódii, takže nabízíme od všeho něco. Spíš než masová oblíbenost nás u kapel zajímá kvalita a to, jestli posluchačům přináší něco nového. Takže na klidnější Bakalář stage letos zazní pop v podání Emmy Smetana, balkánská dechovka říznutá trochou ska prostřednictvím živelné party Circus Problem, alternativní rock zahrají oceňovaní Zrní… Na tvrdší CBCNET.cz stage pak díky Atari Terror zazní crossover-metal, crossover-rock přivezou the.switch a rakovničtí Manon Meurt zabrousí do stylu shoegaze. A mohli bychom takto pokračovat ještě dál.

Nenarážíte na to, že nezvete opravdu známá jména, jejíchž písničky se hrají v rádiích?
Vůbec není problém pozvat Anetu Langerovou nebo Xindla X. Ale to není to, co by nás bavilo. To necháváme jiným. Těší nás objevovat a nabízet nové. Sice to trvalo delší dobu, ale lidé na Coombal chodí i když třeba některé kapely příliš neznají. Přijdou, protože nám věří, že nic špatného jim zkrátka nenaservírujeme. Jen letos máme mezi účinkujícími tři majitele ceny Anděl, kterou uděluje Akademie populární hudby.

Zvete kapely opakovaně?
V některých případech jsme někoho pozvali podruhé, ale je to spíš výjimka. Pořád je dost těch, které bychom rádi přivezli a ještě na Coombalu nehráli. Možná při příštím jubilejním desátém ročníku sáhneme po těch, kteří v minulosti sklidili největší úspěch.

Kdo je podle vás letos největším tahákem?
Všechny kapely jsou skvělé. Pokud ale musím jmenovat, tak určitě Zrní, Atari Terror, Circus Problem, the.switch a hodně zvědaví jsme i na to, co se svojí kapelou předvede Emma Smetana. Ačkoliv ji lidé znají jen jako zprávařku z televize, letos vydala svoji první desku a kritika ji opravdu hodně chválí.

Jaký budete mít na festivalu doprovodný program?
Coombal samozřejmě není jen o hudbě. Je to příjemná celodenní akce, kde se můžete potkat s kamarády a pobavit se. Jako každý rok máme nachystanou zábavnou soutěž pro návštěvníky, která se odehrává mezi koncerty kapel. Budeme vyhodnocovat nejlepší knír, rodičům díky dětskému koutku s hlídáním uvolníme ruce, jíst se budou skvělé burgery, kvalitní hod dogy i vegetariánská jídla a profesionální barmani budou míchat ty nejlepší drinky. Už samozřejmostí je doprava autobusem z Rakovníka a zpět zdarma, nebo možnost bez placení přespat ve stanovém městečku. Na Coombale se neplatí třeba ani za parkování.

Festival startuje za pár dnů. Kdy začínáte s přípravou na další rok?
Některé kapely je potřeba zamluvit prakticky rok dopředu. To je to hlavní. Další vlna podepisování smluv s interprety a sponzory probíhá na přelomu roku. V dubnu se pak pomalu začíná rozjíždět organizace všeho možného a s přibývajícími dny je toho víc a víc. Poslední měsíc je to práce na celý úvazek.

Jaká je spolupráce s Lužnou, kde Coombal probíhá?
S tím jsme absolutně spokojeni. Obec Lužná i vedení TJ Sparta Lužná s námi jednají na rovinu, za což jsme moc rádi. A určitě chceme poděkovat i obyvatelům Lužné, za to, že berou sportovně to, že je jeden den v roce trochu trápíme hlukem.

Ke Coombalu patří knír. Už si ho pěstujete?
Knír a Coombal k sobě opravdu patří od prvního ročníku, kdy mi představa kamarádů a známých s knírem zkrátka přišla vtipná. Naštěstí se ukázalo, že to to stejně vnímali i oni a většina lidí na Coombal s knírem skutečně přišla. Od té doby to tak je každý rok. Je to taková naše značka, takže už se na podobě té správné ozdoby pod nosem samozřejmě pracuje několik týdnů jak u mě, tak snad i u většiny návštěvníků. Na Coombalu ale rádi přivítáme každého. I bez kníru.

Kdo letos vystoupí:

Bakalář stage
Zrní
Emma Smetana
Johny Machette
Circus Problem
DJ Mikkim
Z davu
Falešná Ozvěna
Core Belief
Zima
Tchei – chan
Call
CBCNET.cz stage
Atari Terror
the.switch
Manon Meurt
Norman Bates
Unaffected Evolution
Ion at An
Mara Jade
Durman Doll