6. března představí ve foyer Tylova divadla kapela Z davu plzeňské alternativní duo IL COLORI a pozoruhodnou mosteckou formaci Zdarr, jejíž členové svého času tvořili podstatnou část Laury a jejích tygrů. Před velkým rakovnickým koncertem, který Z davu odehrají v rakovnickém kulturním centru v květnu jako předskokani celého Sta zvířat, si kapela hodlá užít roli hostitelů a chystá se vytvořit na pódiu pravou domácí pohodu: pryč s kravatou, polobotky do kouta. Buďte zdrávy pantofle, tepláky a nakouřená pěnovko.

Z DAVU

Řada členů skupiny Z davu je v rakovnickém divadle opravdu doma: podílejí se na životě divadelního spolku Tyl, vystupují v jeho představeních, skládají k nim hudbu (Leoš Janoušek), píšou úspěšné dramatické kusy (Honza Švácha). Sobotní koncert proto proběhne v uvolněném domáckém duchu: zatímco jiné kapely vozí kufry extravagantních oblečků, kapela Z davu nastoupí ve svých běžných domácích úborech – a vyzývá fanoušky, aby se rovněž nerozpakovali udělat si pohodlí a přišli klidně v pantoflích, teplákách, županu, spodním prádle, zkrátka aby se cítili jako doma. Majitel nejkrásnějšího domácího úboru se stane taky držitelem hodnotných dárků a suvenýrových předmětů, nachystaných kapelou.

Ve foyer Tylova divadla před necelým rokem a půl proběhl křest zatím poslední desky Z davu s titulem Jiří říkal že. Nyní se kapela vrací na místo činu, silnější o talentovaného bubeníka Ondřeje Černého (ex-Suricata, Dlouhej kouř), s reportoárem rozšířeným o nové písně a s interesantními hosty:

Zdarr

Zdarr. Otevřená akustická fúze z Mostu. Skupina ZDARR vznikla v roce 2000, mezi jejími zakladateli nacházíme i dva tehdejší členy formace Laura a její tygři. Kapela se svou barevným mixem folku, šansonu a world music vydala tři desky (Zdar, 2003; Dar, 2005; Pavel, 2009), odehrála víc než 250 koncertů, mezi cenami, které získala, je třeba Krteček z folkového festivalu Zahrada 2003. Se skupinou úzce spolupracuje spisovatel, básník a textař Pavel Brycz (laureát ceny Jiřího Ortena a Státní ceny za literaturu 2004).

COLORI

IL COLORI. Západočeská huodební alternativa. Duo ve složení Kamila Bradová (akordeon, klávesy, zpěv) a Richard Zábranský (baskytara) tak dlouho čekalo na vhodného bubeníka – až se rozhodlo hrát bez něj. Ve svých písničkách mísí prvky folku, jazzu, šansonu s jemnou přísadou čehosi, co se jen těžko pojmenovává; sami svou hudbu charakterizují jako „existential music“: zrcadlí se v ní totiž to, co sami prožívají (a že toho bývá dost).

AUTOR: MARTIN NEZBEDA