"Letos pořádáme v polovině června u nás na zahradě už třetí ročník. Začátek vyplynul z projektu dnů otevřených zahrad, ke kterému jsme přidali všechny ty krásné a nápadité výtvarné záměry. Já sama mám ráda keramiku, mám to po dědovi, už jako malá holka jsem vnímala tu vůni tvoření," přivítala nás paní Marcela Braunová Regaiolliová, rodačka z Nového Strašecí, jejíž manžel má své rodinné kořeny mezi Italy, jenž přišli během I. světové války na Rakovnicko, kam byli odsunuti mimo dosah válečného běsnění.

V příjemné atmosféře hudebního dua Daniela s Nickem, kterým předcházely kytary Jedničky z jedničky i pochoutek a dobrého piva z Olešné, se tu setkávaly po celou sobotu stovky návštěvníků zblízka i zdaleka. Na průběh pečlivě dohlížel i jeden z neúnavných organizátorů Petr Cafourek: "Letos tu máme přes třicet vystavovatelů, je to takový strop, abychom neporušili tu hezkou atmosféru zahradní výstavy. V prvním ročníku to bylo asi patnáct, vloni třicet. Naší podmínkou je, aby tu autoři děl byli během výstavy, která je i prodejní, přítomni a návštěvníci se s nimi mohli setkávat a popovídat si."

Organizátorovi výstavy jsme položili dvě otázky. 

Jak probíhá výběr vystavovatelů a jak jste spokojeni s návštěvnickým ohlasem na výstavu?

"Jsou to vystavovatelé z našeho regionu, máme tu i Jonathana Camilleriho z Malty a Milenu Lavaud z Francie, ale i ti mají vazbu na náš region. Už dnes tu bylo téměř čtyři sta návštěvníků, z Prahy přijel celý autobus, vloni výstavu navštívilo sedm stovek spokojených a nadšených lidí, to nám dělá velikou radost. Nic tu není podmíněno vstupným, je to díky sponzorům Obecnímu úřadu Ruda, Středočeskému kraji a rakovnickým firmám Copy centrum a Elektro Viola."

Jaký máte doprovodný program?

"Dnes tu byly děti z rakovnické 1. ZŠ s kytarami a Daniel s Nickem, v neděli přijede Milan Zimmermann z Hradního Dua, mluvil jsem s básníkem a písničkářem Pepou Fouskem, který se přijede podívat a měl by tu být příští rok. Vlastně už plánujeme další ročník s novými nápady, máme z toho všichni radost."

Při procházce zahradou bylo vidět, že tu jsou nejen staří známí, ale také spousta nových návštěvníků, kteří si s velikým zájmem prohlíželi všechny ty výtvory lidské fantazie a šikovnosti, na všechny společně pak opravdu dýchla ta skutečná radost a pohoda.