Velikonoční nálada a jaro dýchly na každého, kdo vstoupil do zasedací místnosti Úřadu Městyse Kněževes. Občanské združení Kněževes 21. století zde pořádá 10. prodejní velikonoční výstavu.

Výrobky

Návštěvníkům v jednu chvíli určitě padla do oka vajíčka zdobená vrtanou technikou, batikovaná voskem, odrátkovaná nebo typické kraslice malované voskem. Dále zde mohli vidět nepočítaných kuřátek, oveček a dalších velikonočních předmětů z papíru, vlny či keramiky. Lidé při jejich výrobě nechali pracovat svou fantazii a použili vše, co našli po ruce.

Některé výrobky lahodily nejen oku, ale přilákaly i svou vůní. Beránky, zdobená perníková vejce i drobné zákusky zde představila ISŠ Jesenice. Na místě vyráběly kytičky z marcipánu dvě žákyně, Gabriela Floriánová a Michaela Krátká.

„Na prezentační akce bereme děvčata už od prvního ročníku, aby se trochu okoukala a poznala nejen výrobu, ale i prodej. Třeba si někdy otevřou cukrárnu. Práce je pak více baví,“ vysvětluje Martina Trešlová, vedoucí odborného výcviku.

„Každý rok připravujeme na ukázku něco jiného. Loni jsme dozdobovali vejce čokoládou, letos děláme kytičky. Chystáme se také na soutěž prvních ročníků do Čáslavi,“ dodala.

Na výstavu dodávají své výrobky základní školy, domovy dětí, stacionáře, domovy pro seniory i jednotlivci. „Většina organizací i jednotlivců se výstavy zúčastňuje pravidelně,“ říká Zdena Malafová. Nejvzdálenější výrobky sem dorazily až z Chlumína u Neratovic.

Na otázku, co se lidem nejvíce líbí a co jde nejvíce na odbyt, není tak jednoznačná odpověď. „Někdo sem jezdí přímo za keramikou, jiný si vybere něco sladkého nebo velikonoční dekorace. Lidé se sem naučili jezdit již pravidelně, každý si tu určitě dárek vybere, nebo si alespoň odnese nějakou inspiraci,“ míní Zdena Malafová.

Kdo se ještě Velikonoc v Kněževsi nenabažil, mohl si odskočit do Muzea krojů v základní škole. V rámci velikonočního týdne zde byly kromě krojů z různých koutů Čech, Moravy i Slovenska k vidění i ukázky lidových řemesel.

Paličkování a zdobení vajec vrtanou technikou zde předváděly Nikola Fricová a Alena Koláčková.

V jiné dny mohli návštěvníci vidět třeba pletení pamihod a předení na kolovrátku. Věra Čurdová přidá všem návštěvníkům k prohlídce zajímavý výklad.